banner39

Suriye'ye iki taraftan destek gidiyor

İran İslam Cumhuriyeti, Suriye Devleti'ne ambulans ve teçhizatları gönderdi, Suudi Arabistan'da Suriyeli mültecilere yapacağı yardımı açıkladı

Ortadoğu 03.08.2012, 10:56 03.08.2012, 11:18
Suriye'ye iki taraftan destek gidiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran'ın, Suriye halkına sağlık yardımlarının ilk partisi Suriye sağlık bakanlığına teslim edildi.

İRNA'nın bildirdiğine göre; İran sağlık yardımlarını teslim töreni önceki gün yapıldı. İslami İran'ın Şam büyükelçisi Muhammed Rıza Rauf Şeybani, Suriye Sağlık Bakanı Vail el-Halaki ile yerli ve yabancı basın mensuplarının katıldığı yardım teslim töreninde, 15 adet ambulans, hastane teçhizatları ile ilaçlardan oluşan sağlık yardımı paketi teslim edildi.

Suriye Sağlık Bakanı Vail el-Halaki yardımla ilgili yaptığı açıklamasında,  İran halkı ve hükümetinin, Suriye'ye yaptığı yardımlar için teşekkür ederek, yapılan bu yardımların, İran'ın, üçüncü yardım paketi olduğunu ve bundan sonra başka yardımların da yapılmasının beklendiğini söyledi.

İslami İran büyükelçisi Muhammed Rıza Rauf Şeybani de Suriye ile işbirliği kapsamında yardımları gönderdiğini belirterek, bundan önce de,  birisi 70 diğeri 40 ton olmak üzere gıda yardımında bulunduğunu dile getirdi.

İslami İran büyükelçisi Şeybani açıklamasında, İran'ın, Suriye'de düşmanların komplolarını anladığını çünkü geçen 30 yıllık süre içerisinde,  yoğun bir kuşatma ve yaptırım altında olduğunu buna rağmen Suriye'ye yapılan yardımlardan hiçbir şekilde geri adım atmayacağını söyledi.

SUUDİ ARABİSTAN'DAN MÜLTECİLERE YARDIMI

Suudi Arabistan Hükümeti, Ürdün'e sığınan Suriyeli sığınmacılara 108 milyon dolar para ile 40 araç gıda ve giysi yardımı yaptı.

Suudi Arabistan Krallığı'nın, ülkelerindeki olaylardan kaçarak Ürdün'e sığınan Suriyeli sığınmacılar için 108 milyon dolar para ve 40 araç dolusu gıda ve giysi yardımı gönderdiği kaydedildi.

Kral Abdullah'ın talimatı doğrultusunda gönderilen gıda ve giysi yüklü araçların, bir hafta içinde Ürdün'ün kuzeyindeki el-Mefrak mülteci kampına ulaşmasının öngörüldüğü açıklandı.

İçişleri Bakanı Prens Ahmed de şimdiye kadar Suriyeli sığınmacılara yardım amacıyla toplanan 108 milyon doların kısa zaman içinde sahiplerine ulaştırılacağını duyurdu.

Öte yandan, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Yemen'de olaylardan etkilenenler için de yardım kampanyası başlattı.

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?