banner15

Suruç'ta iki mahalle boşaltılıyor

Yoğunlaşan çatışmalar sırasında doğu ve güneyden yapılan atışlar sonrası Kobani'nin (Ayn el Arap) kenar mahallerinde dumanlar yükseliyor. Suruç'ta ise havanların düştüğü iki mahalle boşaltılmaya başlandı.

Suruç'ta iki mahalle boşaltılıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Şanlıurfa Valiliğinin aldığı karar doğrultusunda, havan mermisinin düştüğü, Suriye sınırındaki Suruç ilçesine bağlı Büyük Kendirci ve Küçük Kendirci Mahallelerinin boşaltılmaya başlandı.

IŞİD ile bazı Kürt gruplar arasında Kobani'de (Ayn el Arap) süren çatışmalar yoğunlaştı.

Yoğunlaşan çatışmalar sırasında özellikle doğu ve güneyden yapılan atışlar sonrası Kobani'nin kenar mahallerinden yükselen dumanlar Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinden de görülüyor. Şiddetlenen çatışmalar nedeniyle patlama ve yer yer silah sesleri de duyuluyor.

Bu arada asker ve basın mensuplarının bulunduğu bölgeye yaklaşık 1,5 kilometre mesafedeki boş alana uçaksavar mermisi olduğu iddia edilen mermi düştü.

Öte yandan sınır hattında önlemlerini artıran güvenlik güçleri, basın mensuplarının çekim yapabilmesi için belirlediği alanın dışında girişlere müsaade etmedi.

HAKİM TEPEDE TANK VE DOÇKA

Sabah saatlerinde Kobani'nin güneyindeki hakim bir tepede bir tank, üzerinde doçka bulunan bir kamyonet ile çok sayıda silahlı militan görüldü. Türkiye tarafından da görülen hareketlilik sırasında sık sık patlamalar meydana geldi. Şiddetli patlamalar sınırın Türkiye tarafında tedirginliğe yol açtı.

Askerlerin yoğun önlem aldığı sınır hattına yakın bir noktada ise kalabalık bir grubun Kobani'de yaşananları takip ettiği görüldü.

SURİYE'DEN UÇAKSAVAR MERMİSİ DÜŞTÜ

Diğer taraftan bugün saat 09.45'de Suriye tarafından atılan bir uçaksavar mermisi sınıra 1.5 kilometre mesafede gazeteciler ile askerlerin bulunduğu bölgenin yakınındaki boş araziye düştü. Bu durum kısa süreli paniğe yol açtı. 

Sınırda dün de bir havan mermisinin Mürşitpınar sınır kapısı yakınlarında patlaması sonucu seken şarapnel parçaları Özel Harekat Şube Müdürü'nün kafasına isabet etti. Yaralanan görevli Suruç Devlet hastanesinde tedaviye alındı.

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2014, 15:45
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48