banner39

Suud yönetimi İran'la yakınlaşmak istiyor

Pakistan yerel medyasında çıkan haberlere göre, Suudi Arabistan'ın İran ile ilişkilerini güçlendirmek için Pakistan'dan yardım talep ettiği iddia edildi.

Ortadoğu 07.01.2014, 16:05 07.01.2014, 16:05
Suud yönetimi İran'la yakınlaşmak istiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Pakistan'a dün akşam bir ziyaret gerçekleştiren Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Suud El Faysal, Pakistan Dışişleri Bakanı Sertaç Aziz, Başbakan Navaz Şerif ile ikili görüşmelerde bulundu.

Ayrıca Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin de Faysal'ı bugün makamında kabul etti. Faysal'ın Başbakan Şerif ve Cumhurbaşkanı Hüseyin ile gerçekleştirdiği ikili görüşmenin içeriği ile ilgili bilgi verilmedi.

Sertaj Aziz ile gerçekleştirilen görüşmede ikili ilişkilerin yanı sıra Afganistan, Suriye, İran ve İslam dünyasının karşılaştığı zorlukların masaya yatırıldığı kaydedildi. Aziz'in mevkidaşına İran ve Suudi Arabistan'ın İslam dünyası için önemli devletler olduğunu ve Suudi Arabistan'ı kendilerine yakın kardeş devlet olarak gördüklerini iletti. Faysal ise mevkidaşına cevaben "Pakistan ile bağları güçlendirmek için ekstra çaba sarf ediyoruz." dediği belirtildi.

Prens Faysal'ın son yıllarda Pakistan'ı ziyaret eden ilk üst düzey Suudi yetkili olması daha önceki hükümetin Arabistan ile bağlarını pek sıcak tutmadığı şeklinde yorumlanıyor. Faysal, mevkidaşı Sertaj Aziz ile görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında Pakistan'da vatana ihanet suçundan yargılanan eski Devlet Başkanı Pervez Müşerref konusuna da değindi. Faysal ayrıca ziyareti çerçevesinde Müşerref'in Arabistan'a gitmesinin de olduğu söylentilerin gerçeği yansıtmadığını ve bu konunun Pakistan'ın iç meselesi olduğunu vurguladı.

Bu arada Pakistan'ın en çok satan Dawn gazetesinin haberinde, Faysal Pakistan'dan Suudi Arabistan ile İran'ın ilişkilerinin geliştirilmesi için yardım istediği iddiaları yer aldı. Haberde ayrıca Faysal'ın mevkidaşı Aziz'e, Suudi Arabistan'ın İran ile olan bağlarının güçlendirmesi için Pakistan'ın oynacağı rolden ümitvar olduklarını ilettiği bilgisi yer aldı.

Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?