banner39

Suudi- ABD ilişkilerinde değişim: İstihbarat şefi gitti

Kral Abdullah, İstihbarat Şefi Prens Bender Bin Sultan'ı görevden alarak, yerine yardımcısı General Yusuf bin Ali el-İdrisi'yi atadı

Ortadoğu 16.04.2014, 09:48 16.04.2014, 11:45
Suudi- ABD ilişkilerinde değişim: İstihbarat şefi gitti

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz, İstihbarat Şefi Prens Bender Bin Sultan'ı kendi talebi üzerine görevinden alarak, yerine yardımcısı General Yusuf bin Ali el-İdrisi'yi atadı.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'nın haberine göre, Kral, İstihbarat Şefi Bender bin Sultan'ın görevine kendi talebi doğrultusunda son verdi. Sultan'ın yerine yardımcısı General İdrisi getirildi.

Prens Sultan 3 ayı aşkın süreden beri sağlık nedenleriyle yurtdışındaydı. Dönünce görevine döneceği haberleri çıkmıştı ancak olmadı.

Suudi Arabistan'ın eski Washington Büyükelçisi ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Bender Bin Sultan, Temmuz 2012'de istihbarat şefliği görevine atanmıştı.

PRENS BENDER BİN SULTAN HAKKINDAKİ SÖYLENTİLER

Suudi Arabistan İstihbarat Şefi Prens Bender Bin Sultan'ın kendi isteği ile görevden ayrıldığı ifade ediliyor ancak geçtiğimiz aylardaki söylentiler ve iddialar kafaları karışıtırıyor.

Geçtiğimiz Mart ayının sonunda ortaya çıkmadan önce yaklaşık 2 aylık bir süre boyunca kayıp olan Prens Sultan'ın Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından gözden çıkarıldığı ve 'aforoz' edildiği ileri sürülmüştü. Prens Sultan'ın gözden çıkarılma sebebinin ise, Suriye'de yürüttüğü operasyonların başarısız olması olduğu ileri sürülüyor. 

Mart ayının sonunda ise ortaya çıkan Prens Sultan, omuzundan ameliyat olduğunu ve bu gerekçeyle görevinin başında duramadığını açıklamıştı. Ancak bu açıklama dedikoduları durdurmak için yeterli olmadı.

Bender Sultan'ın "B Planı'nın" başarısız olduğu söyleniyor. Bender bin Sultan, Temmuz 2012'de Kral Abdullah tarafından İstihbaratın başına getirildiğinde Suudi yetkililer Suriye konusunda 'B Planı devrede' ifadesini kullanmıştı. Suriye içinde ve dışında gündemin ısındığı bir dönemde Bender bin Sultan'ın Marakeş'te Lübnan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) yetkilileri ile görüşmesi dikkat çekmişti. Bu görüşmelerin ardından Obama'nın Bender bin Sultan'a ikinci bir şans vereceği söylenmişti. 

Bender bin Sultan'ın bir türlü açıklanmayan B Planı'nın ise görevden alınmasıyla birlikte başarıya ulaşmadığı yönünde yorumlar yapılıyor. 

BENDER BİN SULTAN KİMDİR?

Prens Bender bin Sultan bin Abdulaziz Âl-I Suud 2 Mart 1949 Taif'te doğdu. Babası veliahd olan Suudi Arabistan prensi Sultan bin Abdulaziz Âl-i Suud. Bender'in babası Sultan bin Abdul Aziz Ekim 2011'de vefatına dek veliaht prensti ve 1962 yılından itibaren Suudi Arabistan Savunma Bakanı olarak grev yaptı.

Prens Bender, 1983–2005 yılları arası 22 yıl boyunca Suudi Arabistan'ın Washington büyükelçiliği görevini yürüttü. Görevi sırasında ülkesiyle Washington yönetimi arasında güçlü ilişkiler kurulmasını sağladı.

11 Eylül hadisesi sonrası bu ilişkilerde şiddetli rüzgârlar esti. Bender çeşitli toplantı, panel ve oturumlarda ülkesini savundu; terörle mücadelede Suudi Arabistan'la ABD'nin ortak hareket etmesinin önemine vurgular yaptı.

Prens Bender, Washington'daki “diplomatik ağın” zirvesiydi. Prens Bender Amerikan Başkanlık Korumalarının kendisini özel korumaya aldığı Washington'daki tek büyükelçi idi.

Prens Bender, Krallık emriyle 16 Ekim 2005 tarihinden itibaren oluşturulan Suudi Arabistan Ulusal Güvenlik Konseyi'nin Genel Sekreterliği görevini yürütüyor.

Bender bin Sultan'ın 2006 yılındaki Lübnan savaşı sırasında dönemin İsrail Başbakanı Ehud Olmert'le Washington'da yaptığı gizli görüşmenin ifşa edilmesi tartışma meydana getirmişti. Bender bin Sultan, Ehud Olmert'le görüşmesinde Hizbullah'a yönelik savaşın sürdürülmesi için finansal kaynak teklif ettiği öne sürülmüştü.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?