Suudi alimlerden gösteri fetvası!

Suudi Hanedanı'nın yanında yer alan resmi ulemaya göre, kraliyet aleyhinde gösteri yapmak haram...

Ortadoğu 07.03.2011, 16:01 08.03.2011, 11:56
Suudi alimlerden gösteri fetvası!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suudi Arabistan 11 Mart'ta yapılacak gösteriler öncesi geriliyor. Suudi Arabistan'da Alimler Üst Konseyi, devlet televizyonu SPA’dan yaptıkları açıklamada, göstericileri fitnecilikle suçladılar, “reform talebiyle yapılan gösteriler fitnecilerin işidir” dediler.

Alimler Konseyi'nin açıklaması, ülkede protesto gösterileri için sosyal paylaşım siteleri üzerinden çağrı sonrası geldi.

Konsey tarafından yapılan açıklama, ülkede krala karşı yapılacak gösterilerin yasaklanması istenirken, planlanan bu gösterilerin ‘İslam-dışı’ ve haram olduğu da iddia edildi.

Alimler Konseyi, 'barışçıl gösterilerin her vatandaşın hakkı olduğunu söyleyen' Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf Kardavi'ye de cevap vererek, onu haricilikle suçladı. 'Gösteriler dinin esaslarından değildir' diyen Suudi resmi alimleri, gösterilere, protestolara Kur'an-ı Kerim ve Sünnet'te işaret edilmediğini, bunun bidat olduğunu savundu.

 

Yorumlar (18)
yaprak 13 yıl önce
''O Müşrikleri Metalandıracağız Sonra da Şiddetli Azaba Sürükleyeceğiz''
Bahtiyar Can 13 yıl önce
Saraylardan ulufe alan saray mollalarından da ancak bu fetva beklenir. Onlar ürmeye devam etsinler, şafak sökmek üzere ve inşaallah saudi denilen çağ dışı zorba krallar foseptiğe doğru sürükleniyorlar. Haraç vermeden hacca gideceğiz ve tüm kutsal beldeler müslümanların ortak konseyi tarafından yönetilecek. Her yıl hacc vakti tüm dünyaya en büyük protestoları yapacağız mekkeden.
yaprak 13 yıl önce
Gay Suudi Prens Cinayeti İtiraf Etti, haberi yapılan devletin reislerinemi başkaldırmak günah.
phd 13 yıl önce
vehhabi kraliyet ailesi ehli sunnet sayilmaz, ayrica taguta baskaldirmak her muslumanin vazifesidir
salim 13 yıl önce
sen inanıyor musun ki aynı Peygamber(s.a.v.) Allah'a isyanda kula itaat yoktur desin ve senin verdiğin hadisi söylesin yani verdiğin hadisi bir daha araştır bence.. ve Kur'an'ı Kerim'de sizden olan emir sahiplerine diyor zalim hükümdar asla bizden olamaz... Bir de zalim hükümdara karşı hakkı savunmak en büyük cihattır....
misafir 13 yıl önce
musluman devlet reislerine baskaldirmak(hangi devlet olursa olsun)ehli sunnetin akidesinden degildir bilakis haricilerin akidesidir.
mufali 13 yıl önce
Sizi gidi sahte din adamları sizi tutuştunuz değilmi... siz ki Hizbullah İsraile karşı savaşırken Hizbullahın zaferi için dua etmek haramdır diyenler değilmisiniz.. sizi Allaha havale ediyoruz...
hasan kağan 13 yıl önce
sayın editör krala tarihinde en büyük başkaldırıyı yapanlar da vahabi ya da selefilerdir. burda vurgu onların kapıkulu uleması olmasına vurgulanmalıdır. vehhabilik ismi zikredilmemelidir. bizim şeyhlerine tapan Türklerden daha sağlam akideleri var. .Onlar da hep devlete camilerde dua eder ve devlete taparlar
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?