Suudi Arabistan'dan Tunus'a 830 milyon 

Suudi Arabistan'ın Tunus'a 830 milyon dolar yatırım ve yardım sözü verdiği belirtildi.

Suudi Arabistan'dan Tunus'a 830 milyon 

Tunus Başbakanı Yusuf eş-Şahid, Suudi Arabistan'ın, ülkesine 830 milyon dolar değerinde yatırım ve mali yardım taahhüt ettiğini duyurdu.

Suudi Arabistan ziyaretinden dönen Şahid, basına yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan'ın, ülkesine 830 milyon değerinde yatırım ve mali yardım taahhüt ettiğini söyledi. 

Bu miktarın 500 milyon dolarının bütçeyi,  230 milyon dolarının ise dış ticareti finanse etmek, 100 milyon dolarının ise yatırımlar için ayrılacağını belirten Şahid, Ticaret Bakanı Rıza Şelgum'un Suudi Arabistan'a giderek alınan bu kararlarla ilgili görüşmeleri tamamlayacağı bilgisini verdi.

Tunus Başbakanı Şahid, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın daveti üzerine Perşembe günü Riyad'a gitmişti.

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesi sonrası okların çevrildiği Suudi Arabistan Veliaht Prensi Bin Selman da 27 Kasım'da Tunus'a birkaç saatlik bir ziyaret gerçekleştirmişti.

Riyad'ın talebiyle gerçekleşen Tunus ziyaretinin duyurulmasının ardından, Tunus'ta siyasetten basına, hukukçulardan sivil toplum temsilcilerine kadar tüm kesimler bu ziyarete tepki göstermişti.

Diğer taraftan Tunus Dışişleri Bakanı Hamis el-Cihinavi, hafta başında Riyad'a ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Baci Kaid es-Sibsi'nin Kral Selman bin Abdulaziz'e Mart 2019'da Tunus'ta gerçekleştirilecek 30. Arap Birliği zirvesine katılması için davetini de iletmişti.

Kaynak: www.dunyabulteni.net, AA

YORUM EKLE

banner39