banner15

Suudi Arabistan: Esad'ın iki seçeneği var

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Cübeyr, Beşar Esad'ın gitmek için iki seçeneği bulunduğunu söyledi

Suudi Arabistan: Esad'ın iki seçeneği var

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil bin Ahmed el-Cubeyr, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esas'ın görevi bırakmak için önünde iki seçenek bulunduğunu, bunlardan birinin siyasi diğerinin ise savaş meydanında yenilerek gitmek olduğunu söyledi.

Suudi Arabistan'ın resmi haber ajansı SPA'nın haberine göre Cubeyr, Avusturya'nın başkenti Viyana'da gerçekleştirilen "Suriye" toplantısından sonra Suudi Arabistan'ın resmi El-Ahbariyye televizyonuna açıklamalarda bulundu.

Cubeyr, "Esed'in önünde iki seçenek var, ya siyasi yollarla ya da savaş meydanında yenilerek gidecek. Bugünkü toplantıya katılanlara bunu önerdik. Gelecek günlerde İran ve Rusya'nın, Suriye krizinin barışçıl yollarla çözülmesi yönünde ciddi ya da istekli olup olmadıklarını göreceğiz" dedi.

Toplantıda 2 konuda anlaşmazlık oluştuğunu belirten Cubeyr, bunlardan birinin Esed'in nasıl ve ne zaman görevi bırakacağı, diğerinin ise özellikle İran kuvvetleri başta olmak üzere yabancı güçlerin Suriye'den ne zaman ve nasıl çekileceği olduğunu kaydetti.

Cubeyr, "Bu iki konu üzerinde anlaşma sağlanmadan çözüm de olmayacak. Eğer Esed'in görevi bırakma yöntemi ve zamanı ile yabancı güçlerin Suriye'den çekilme yöntemi ve zamanı ile ilgili anlaşmaya varılmaz ise Suriye konusunda ve siyasi çözüm konusunda da hiç bir anlaşma olmayacak. Toplantı esnasında konuşmamızda çok açık konuştuk" ifadesini kullandı.

Avusturya'nın başkenti Viyana'da gerçekleştirilen "Suriye" toplantısına Türkiye, Suudi Arabistan ve İran'ın da içinde bulunduğu 17 ülkenin dışişleri bakanı katıldı.

Suriye'nin geleceğini görüşmek için düzenlenen toplantının ilki Türkiye, ABD, Rusya ve Suudi Arabistan dışişleri bakanlarının katılımıyla 23 Ekim'de gerçekleşmişti.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, görüşmelerin tamamlanmasının ardından, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Suriye'nin geleceğine Suriye halkının karar vereceğini, siyasi sürecin Suriyelilerin liderliğinde ve sahipliğinde olacağını belirterek, Suriye konusunda yeni siyasi sürece paralel olarak ve kesin bağlayıcı bir tarihte ülke çapında başlatılabilecek bir ateşkesin yöntemlerini ve uygulamasını ele almak konusunda BM ile anlaştıklarını söylemişti.

Suriye'deki savaşa diplomatik bir çözüm bulmak üzere gerçekleştirilen görüşmeler, 2012'de kabul edilen Cenevre Bildirisi temelinde “Suriye’de tam yetkili geçiş hükümetinin kurulması” konusunda ilerleme sağlamayı amaçlıyor.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2015, 10:25
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35