banner39

Suudi Arabistan İsrail'i kınadı

Suudi Arabistan, İsrail'in Mescid-i Aksa ihlallerini ve yerleşim birimi inşaatları konusundaki tavrını kınadığını açıkladı

Ortadoğu 10.09.2013, 11:33 10.09.2013, 11:33
Suudi Arabistan İsrail'i kınadı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suudi Arabistan, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerini ve Batı Şeria'da Yahudi yerleşim birimleri inşasına devam etmesini kınadı.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'da yer alan habere göre, Cidde'de Es-Selam sarayında Suudi Arabistan Veliahtı Savunma Bakanı Prens Selman bin Abdülaziz başkanlığında Bakanlar Kurulu toplantısı düzenlendi.

Toplantıda Suudi Arabistan Kültür ve Enformasyon Bakanı Abdulaziz bin Muhyiddin Hoca,  İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırılarını ve Batı Şeria'da Yahudi yerleşim birimleri inşasına devam etmesini kınayarak, "Ortadoğu'daki istikrarsızlığın en önemli nedeni, İsrail'in Filistin topraklarını işgal etmesi ve bu çerçevede alınan uluslararası kararlara, tüm girişimlere karşı çıkması ve Filistinlilere yönelik uluslararası normlara uymayan insanlık dışı uygulamalarına devam etmesidir" ifadesini kullandı.

Ortadoğu'nun tarihi, kültürel ve ekonomik konumuna dikkati çeken Hoca, bölgede sağlanacak istikrar ve büyümenin dünyaya yansıyacağını belirterek, barış ve istikrarın sağlanmasının önemini vurguladı.

Geçen Perşembe Yahudilerin dini yılbaşı Rosh Hashanah'ı kutlamak amacıyla yaklaşık 60 kişiden oluşan Yahudi yerleşimciler ve onları koruyan 500 İsrail askeri, Mescid-i Aksa avlusuna zorla girmiş, askerler, aralarında kadınların da bulunduğu göstericileri göz yaşartıcı bomba kullanarak bölgeden çıkarmaya çalışmıştı. Olayda bazı Filistinliler gazdan etkilenerek bayılmıştı.

Aynı günün ertesi Cuma namazından sonra da Müslümanların Aksa'ya girişlerini İsrail askerlerinin engellemesini protesto eden Filistinlilere, İsrail askerleri ses bombası, plastik mermi ve gözyaşartıcı gazla müdahale etmişti. 5 Filistinlinin yaralandığı olaylarda İsrail güçleri tarafından gözaltına alınan 15 Filistinlinin 14'ü daha sonra serbest bırakılmıştı.

Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?