banner39

​Suudi Arabistan kredi arıyor!

Petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle zor günler geçiren Suudi Arabistan 6-8 milyar dolar arasında banka kredisi arıyor.

Ortadoğu 09.03.2016, 15:01 09.03.2016, 17:22
​Suudi Arabistan kredi arıyor!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gelirlerinin neredeyse tamamını petrolden elde eden Suudi Arabistan, zor günler geçiriyor. Borç arayışına giren Suudi Arabistan yabancı bankalardan borçlanmaya hazırlanıyor. Reuters'a bilgi veren kaynaklar, Suudi Arabistan'ın 6-8 milyar dolar arasında banka kredisi aradığını belirttiler.

Suudi hükümeti 10 yıldan uzun süreden bu yana ilk kez borçlanmaya gidecek.

Suudi Arabistan'ın bütçesi, petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle geçen yıl 98 milyar dolar rekor açık vermişti.

Suudi Arabistan ülke tarihinin en büyük bütçe açığını azaltmak için harcamalarda kesintiye gitmeyi ve petrol dışında gelir kaynakları meydana getirmeyi planlıyor.

IMF İKAZ ETMİŞTİ

IMF'nin Orta Doğu direktörü Mesud Ahmed, bir szüre önce, sadece bu yıl içinde petrol fiyatlarında 360 milyar dolarlık düşüşün meydana geldiğini söylerken, "Petrol fiyatlarındaki düşüşün büyük ve kalıcı olması ihtimaline karşı Suudi Arabistan Krallığının diğer petrol ihracatçıları gibi bütçesinde büyük kesintiler yapması bekleniyor"demişti.

Uluslararası Para Fonu (IMF) başkanı Cristine Lagarde da, Körfez İşbirliği Konseyi üyesi ülkelerin Maliye Bakanları ile Katar'da yaptığı toplantı sonrasında, petrol fiyatlarında yaşanan düşüş nedeniyle Körfez İşbirliği Konseyindeki ham petrol ihraç eden ülkelerin, ihraç gelirlerinin 2014 yılına kıyasla bu yıl 275 milyar dolar zarar etmesinin beklendiğini açıklamıştı.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?