banner39

Suudi Arabistan Lübnan ordusuna yardımdan vazgeçti

Suudi Arabistan, Lübnan ordusu ve emniyet teşkilatına yapacağı 4 milyar dolar değerindeki yardım kararından vazgeçti.

Ortadoğu 19.02.2016, 17:09 19.02.2016, 18:11
Suudi Arabistan Lübnan ordusuna yardımdan vazgeçti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suudi Arabistan'ın, Lübnan ordusu ve emniyet teşkilatına yapmayı planladığı 4 milyar dolarlık yardımdan vazgeçtiği bildirildi. 

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'da yer alan habere göre, Suudi Arabistan, Lübnan ordusuna Fransa aracılığıyla yapacağı 3 milyar dolar, emniyet teşkilatına yapacağı 1 milyar dolarlık yardım kararından, "Lübnan’ın iki ülke arasındaki kardeşçe ilişkilere uymayan tutumu" sebebiyle vazgeçti.

Haberde Riyad yönetiminin, çıkarlarına uygun bir biçimde Lübnan'ın ile ilişkilerini gözden geçirdiği, iki ülke arasında uyum sorunu sebebiyle söz konusu kararın alındığı aktarıldı.

Suudi Arabistan'ın durumun bu noktaya ulaşmaması için elinden geleni yaptığı kaydedilen haberde, ülkenin her zaman Lübnan halkının yanında olacağı vurgulandı.

Suriye'de 300 binden fazla sivilin ölümü ve milyonlarca kişinin yerinden edilmesinde rejim güçleriyle aynı safta yer alan Hizbullah, silahlı bir güç olarak Lübnan ordusunun alanını daraltıyor. İran'ın desteklediği Hizbullah, aynı zamanda Lübnan ordusundaki karar mekanizmalarında da etkin rol oynuyor.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?