banner39

Suudi Arabistan Rusya'dan füze alabilir

Suudi Arabistan'ın Rusya tarafından geliştirilen İskender füze sistemlerini satın alabileceği bildiriliyor

Ortadoğu 13.08.2015, 16:19 13.08.2015, 16:19
Suudi Arabistan Rusya'dan füze alabilir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suudi Arabistan’ın Rusya’nın İskender füze sisteminin ilk müşterisi olacağı bildiriliyor.

Rus Kommersant gazetesi, Suudi Arabistan'ın İskender füze sistemini alacak ilk yabancı müşteri olabileceğini yazdı. Rus Savunma Sanayi'nden kimliği açıklanmayan bir yetkiliye dayandırılan habere göre Çarşamba günü Moskova'da bir araya gelen Suud ve Rus Dışİşleri Bakanlarının gündemlerinde İskender füze sistemleri de vardı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Cübeyr, Salı günü yaptığı bir basın açıklamasında "Moskova ile çok katmanlı bir silahlanma anlaşması için temaslarımızı yoğun bir şekilde sürdürüyoruz. İskender füzeleri de buna dahil" diyerek Rus füzeleri ile ilgilendiklerinden bahsetmişti.

Analiz ve Strateji Merkezi (CAST) Koordinatörü Ruslan Pukhov'a göre ise Suudi Arabistan ve Rusya arasında böyle bir anlaşma imzalanması pek mümkün görünmüyor. İskender'in çok etkili bir füze sistemi olduğunu ve Suudi Arabistan'n bunu nasıl kullanacağının bir soru işareti olduğunu ifade eden Pukhov, aynı zamanda Amerika ve Suudi Arabistan'ın iki güçlü müttefik olduğunu, İskender Füze Sistemi'nin Riyad yönetimine satılması halinde Amerika'nın füzeleri inceleyip karşı savunma sistemi geliştirmesi ihtimalinin çok riskli bir adım olacağını söyledi ve Rusya'nın böyle bir riske girmeyeceğinin altını çizdi.

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?