banner39

Suudi Arabistan, yabancı işçileri hatırladı

Suudi Arabistan'da yabancı işçilere yeni haklar geliyor, ülkedeki 9 milyon yabancı işçilerin tüm yasal hakları hükümet garantisi altında olacak.

Ortadoğu 01.04.2012, 18:47 01.04.2012, 18:47
Suudi Arabistan, yabancı işçileri hatırladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suudi Arabistan'da yabancı işçilere yeni haklar tanınacak. Ülkede çalışan yaklaşık 9 milyon yabancı işçi için sevindirici haber, Suudi Arabistan Çalışma Bakanlığı'ndan geldi. Buna göre, yeni bir yasayla kısa bir süre içinde kişiler artık sponsorluk sistemi kapsamında işçi getiremeyecek.

Çalışma Bakanlığı'nın hazırladığı yasa çalışanların haklarını da garanti altına alacak ve sistemin tamamı bakanlık üzerinden yürüyecek.

Bakanlar kuruluna sunulacak taslak yasalaştığında, ülkede hiçbir kişi kendi adına işçi getiremeyecek. Bakanlık, merkezi Riyad'ta bulunacak ve ''Yabancı işçiler ajansı'' diye isim alması beklenen sistem sayesinde yabancı işçilerin ülkeye getirilmesini tamamen kontrol altına alacak. En önemlisi işçilerin tüm yasal hakları hükümet garantisi altında olacak.

İşçi-işveren arasında düzenlenen sigorta kapsamında çalışanların tüm hakları savunulacak. Mevcut sistemde çalışanların pasaportlarına el koyan işverenler, yeni yasanın uygulamaya konulmasıyla bunu yapamayacak.

Yasa taslağı işçilerin ailelerini yanlarına getirmeleri veya istedikleri zaman görüşebilmeleri gibi birçok konuyu da bünyesinde barındırıyor

 

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?