banner15

Suudi Arabistan: Yemen'de çözüm yakın

Suudi Arabistan kralı Selman Abdülaziz, Yemen iç savaşının sona ermesi ile ilgili önemli bir açıklama yaptı.

Suudi Arabistan: Yemen'de çözüm yakın

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suudi Arabistan kralı Muhammed Selman Abdulaziz, Yemen'de iç savaşın sona ermesi için yapılan görüşmelerde, sorunların çözülmesine yakın olduklarını söyledi.

Yabancı bir ajansa açıklama yapan Selman, "Riyad'daki müzakerelerde önemli ilerleme var. Şu anda Husiler ile görüşmeler devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Kral Selman ayrıca, ABD ile ilişkilerinde petrolün sadece küçük bir rolü olduğunu, iki ülke arasındaki dostluğun kapsamlı olduğunu vurguladı.

ABD ayrıca, Suudi Arabistan'daki seçimlerle ilgili yorumda bulunmaktan çekindi. Selman, "Suudi Arabistan diğer ülkelerdeki seçimlere müdahale etmemeye kararlı" diye konuştu. 

Öte yandan Riyad'da taraflar arasında devam eden görüşmelerde Riyad'da ikamet eden Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi ile kurtarılmış bölgelerde ekonomi yönetimi ve bu bölgelerle ilgili düzenlemeler, siyasi, askeri ve ekonomik alanda birçok stratejik meselenin yanı sıra uluslararası koalisyon güçleriyle tüm illerde güvenlik birimlerinin güçlendirilmesi, terörle mücadele için askeri operasyonların geliştirilmesi ve yoğunlaştırılması konularını ele alması bekleniyor.

BM Yemen Özel Temsilcisi İsmail Veled Şeyh Ahmed de Yemen'de müzakerelerin yeniden başlaması ve çatışmaların durması konusunda tarafların anlaştığını açıklamıştı. Ahmed, BM'de düzenlediği basın toplantısında, ülke genelinde çatışmaların durması kararının 10 Nisan gece yarısı itibarıyla başlayacağını, 18 Nisan'da da tarafların katılımıyla Kuveyt'te müzakerelerin yeniden başlayacağını kaydetmişti.

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2016, 12:57
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48