banner39

Suudi Arabistan'da corona virüsü yayılıyor

Suudi Arabistan'da ilk olarak Eylül 2012'de rastlanan Corona virüsüne yakalananların sayısı 121'e yükseldi

Ortadoğu 20.10.2013, 17:18 20.10.2013, 17:18
Suudi Arabistan'da corona virüsü yayılıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, ülkede corona virüsüne yakalananların sayısının 121'e yükseldiğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde yer alan açıklamada, "Hac mevsiminin sona ermesinin ardından Riyad'ın doğu kesiminde iki corona virüsü vakasıyla karşılaşıldığı" belirtildi. Açıklamada, bakanlığın, virüse ve genel olarak salgın hastalıklara sebep olan nedenler üzerinde yoğun çalışmalar yaptığı kaydedildi.

İlk olarak Eylül 2012'de tespit edilen ve Ağır Akut Solunum Yolu Yetersizliği Sendromu (SARS) hastalığının türevi olduğu saptanan corona virüsü MERS'le ilgili dünya genelinde 146 vaka tespit edildiği, bunlardan 121'inin Suudi Arabistan'da olduğu belirtiliyor. Şu ana kadar virüs nedeniyle 51'i Suudi Arabistan'da olmak üzere 60 kişinin hayatını kaybettiği ifade ediliyor.

Suudi Arabistan başta olmak üzere Ortadoğu ülkelerinin korkusu haline gelen corona virüsü MERS, akciğerleri ve böbrekleri tahrip ediyor. Bağışıklık sistemini çökerten virüsün uzun süreli yakın temasla bulaşabileceği belirtiliyor. Kaynağı hakkında yeterli bilgi bulunmayan virüse karşı hiçbir koruyucu aşı veya antibiyotik ilaç tedavisi bulunmuyor.

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?