Suudi Arabistan'dan 'ılımlı muhalif'lere davet

Suudi Arabistan yönetimi, tüm Suriyeli ılımlı muhalifleri düzenlenmesi planlanan toplantıya davet etti

Ortadoğu 07.12.2015, 07:24 07.12.2015, 08:01
Suudi Arabistan'dan 'ılımlı muhalif'lere davet

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suudi Arabistan yönetiminin, Suriye içindeki ve dışındaki tüm ılımlı muhalif grupları, 8-10 Aralık'ta başkent Riyad'da düzenlenmesi planlanan toplantıya davet ettiği bildirildi.

Suudi Arabistan Haber Ajansı SPA'nın, Dışişleri Bakanlığından bir yetkiliye dayandırarak verdiği haberde, muhalif grupları davet etme kararının, Suriye konusunda rol oynayan uluslararası güçler ve Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ile yapılan istişare sonunda alındığı kaydedildi.

Haberde, davetin, 14 Kasım'da Viyana'da düzenlenen toplantıya katılan üyeler ile Suriyeli muhaliflerin isteği üzerine gerçekleştirildiği belirtilirken, Suudi Arabistan yönetiminin, muhaliflerin bağımsız müzakerelerde bulunması ve Cenevre-1 Bildirisi'nde üzerinde anlaşılan ilkelerde görüş birliğine varması için her türlü imkanı sağlayacağı ifade edildi.

Avusturya'nın başkenti Viyana'da 30 Ekim'deki Suriye toplantılarının ilkine, aralarında Türkiye, Suudi Arabistan ve İran'ın da bulunduğu 17 ülkenin dışişleri bakanları katılmıştı. Söz konusu toplantıların ikincisi ise 14 Kasım'da yapılmıştı.

İkinci tur görüşmelerde Suriyelilerin önderliğinde 6 ay içinde geçiş süreci, taraflar arasında müzakerelerin başlaması ve ateşkes sağlanması, yeni bir anayasa, 18 ay içinde adil bir seçim yapılması ve BM denetiminde "kimin terörist, kimin muhalif" olduğunun belirlenmesi konularında anlaşmaya varılmıştı.

2012 yılında kabul edilen Cenevre-1 Bildirisi ise tam yetkili bir geçiş hükümeti kurulmasını, ateşkes sağlanmasını, tutukluların serbest bırakılmasını ve abluka altındaki bölgelere insani yardım ulaştırılmasını öngörüyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?