Suudi Arabistan'dan İsrail'in yeni işgal konutu planına tepki

Riyad yönetimi, İsrail'in Batı Şeria'daki Yahudi işgal birimlerinde ek konutlar inşa etme kararını kınadı

Suudi Arabistan'dan İsrail'in yeni işgal konutu planına tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suudi Arabistanİsrail'in işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan Yahudi işgal birimlerinde ek konutlar inşaetme planını kınadı.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz başkanlığında başkent Riyad'daki Yemame Sarayı'nda gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında Kültür ve Enformasyon Bakanı Avad bin Salih el-Avad açıklama yaptı.

İsrail'in Batı Şeria'da binden fazla yeni işgal konutu inşa etme kararının Bakanlar Kurulu tarafından kınandığını belirten Avad, söz konusu kararı uluslararası toplumun iradesine "açıkça meydan okumak" olarak nitelendirdi. Avad ayrıca, Filistin halkının haklarına karşı açık bir müdahale olan bu kararın, işgal güçlerinin bağımsız Filistin devletinin kurulmaması için attığı adımların bir parçası olduğunu ifade etti.

İsrail makamlarının, işgal altındaki Batı Şeria'nın çeşitli bölgelerinde yer alan Yahudi işgal birimlerine binden fazla ek konut inşa etme kararını onayladığı bildirilmişti.

Binyamin Netanyahu başbakanlığındaki İsrail hükümeti, son dönemde işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te Yahudi işgal birimi inşa faaliyetlerine hız verdi.

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2018, 19:22
banner53
YORUM EKLE

banner39