banner39

Suudi Arabistan'dan Yemen'e 3,25 milyar dolar

Suudi Arabistan, Yemen'e yönelik maddi yardımlarını sürdürüyor

Ortadoğu 23.05.2012, 15:18 23.05.2012, 15:20
Suudi Arabistan'dan Yemen'e 3,25 milyar dolar

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yemen'deki halk hareketlerinin başlamasından bu yana Yemen yönetimine ekonomik ve askeri yardımlarda bulunan Suudi Arabistan, siyasi istikrarın tam anlamıyla sağlanamadığı ve terör saldırılarıyla sarsılan bu ülkeye maddi yardımlarının süreceğini açıkladı.

Yemen'e 3,25 milyar dolar yardımda bulunacaklarını bildiren Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud el-Faysal, "Şiddet ve terör tehditleri ile karşı karşıya olan komşu ülke Yemen'in istikrar ve refaha kavuşması için politik ve ekonomik girişimlerin her aşamasında yanlarında olacağız" diye konuştu.

Yemen Finans Bakanı Sakr Ahmed el-Vecih de, Yemen'in son bir yıldır büyük bir ekonomik krizin pençesinde olduğuna dikkat çekerek, "Milli gelirde yaşanacak yüzde birlik artış dahi bizi mutlu eder" dedi.

Yemen'in Dostları toplantısının kendileri için hayati bir önem taşıdığını söyleyen El-Vecih, uluslararası yardımların ardından alınacak önlemlerle Yemen'de istikrarın sağlanacağına inandıklarını söyledi.

Riyad'da düzenlenen toplantıdan çıkacak kararlar çerçevesinde, özellikle son bir yıldır artış gösteren El Kaide eylemlerine yönelik geniş askeri önlemler alınması bekleniyor.

Yemen'in Dostları toplantısının bakanlar düzeyinde devam eden üçüncü oturumunda Türkiye'yi Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç temsil ediyor.

Yemen'e yapılacak maddi yardımların miktarının ileri bir tarihte düzenlenecek bağışçı ülkeler toplantısında belirlenmesi bekleniyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?