Suudi gazetecilerin Katar medyasında yazmaları yasaklandı

Suudi Arabistan ve Katar arasında yaşanan krizden sonra Suudi Arabistan Kültür ve Enformasyon Bakanlığı, Suudi gazetecilerin Katar yayın organlarında yazmalarına yasak getirdi

Suudi gazetecilerin Katar medyasında yazmaları yasaklandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suudi Arabistan Kültür ve Enformasyon Bakanlığı'nın ülkedeki gazeteci ve yazarların, "büyükelçi krizinin" ardından Katar gazetelerinde yazı yazmamaları yönünde karar aldığı bildirildi. 

Suudi yazar Muhanna el-Hubail, sosyal paylaşım sitesindeki hesabında, Enformasyon Bakan Yardımcısı Dr. Abdullah El-Casir'in kendisini arayarak, saygılı bir üslupla Katar gazetesindeki yazılarını durdurmasını istediğini belirtti. Casir'in bu konuda idari bir karar alındığı bilgisi verdiğini söyleyen Hubail, Körfez ülkeleri arasındaki sorunların çözüme kavuşması temennisiyle sözkonusu "talihsiz kararı" uygulayacağını ifade etti. 

Geçen cuma Katar'ın el-Arab gazetesindeki işinden "anlaşmazlık" gerekçesiyle ayrıldığını açıklayan gazeteci Semra el-Mukrin de Kültür ve Enformasyon Bakanlığı'nın "Katar gazetelerindeki bütün Suudi kalemlerinin çekilmesi" yönünde karar aldığını kaydetti.  

Öte yandan El-Arab gazetesi, Salih eş-Şeyha ve Ahmed bin Raşid Al Said isimli Suudi yazarların "Enformasyon Bakanlığı'nın Katar gazetelerinde yazı yazmamaları" talimatının ardından gazetedeki yazılarına son verdiklerini açıkladı.  

Katar'daki spor kanalı Bein Sports'ta yorumcu olarak görev yapan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) vatandaşı Faris Avvad ile Ali Said el-Ka'bi'nin de görevlerinden ayrıldıkları belirtildi. 

Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, Riyad'da düzenlenen Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) 130. Dönem Toplantısı'nda "alınan kararlar doğrultusunda", Katar'daki büyükelçilerini çektiklerini duyurmuştu. KİK bünyesinde daha önce benzeri görülmeyen diplomatik kriz, Körfez bölgesinin başlıca gündem maddesi haline gelmişti.

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2014, 17:30
banner53
YORUM EKLE

banner39