banner39

Suudi gençlere Suriye'den uzak durun çağrısı

Suudi Arabistan baş müftüsü gençlere Suriye’de savaşmanın "mecbur olmadığını" söyledi, din adamlarından gençleri savaşa katılmaya teşvik etmemelerini istedi

Ortadoğu 29.10.2013, 15:21 29.10.2013, 15:21
Suudi gençlere Suriye'den uzak durun çağrısı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Suudi Arabistan baş müftüsü Şeyh Abdulaziz eş-Şeyh, Suriye’ye gitmeyi düşünen gençlere savaşa katılmamaları gerektiğini söyledi.

Yaptığı bir konuşmada “bunlar tamamen yanlış, mecburi değil" ifadesini kullanan ülkenin en büyük dini otoritesi, "hiç kimseye oraya gitmesini tavsiye etmiyorum. Bilmediğiniz ve tecrübe sahibi olmadığınız bir yere giderek onlara da yük olacaksınız, istedikleri sadece dua etmemiz” dedi.

Suudi Kralı tarafından atanan baş müftü din adamlarını Suriye'de savaşmayı düşünen gençleri cesaretlendirmemeleri konusunda da uyardı. "Müslümanlar gençleri aldatmamalı ve zayıflıklarından faydalanmamalı" diyen baş müftü, "Onlara oğullarına tavsiye edecekleri şeyleri tavsiye etmelerini söylüyorum" şeklinde konuştu.

Riyad yönetimi Suriye muhalefetinin en güçlü destekçilerinden biri olmasına rağmen, Suriye'ye savaşa gidecek gençlerin geri döndüklerinde "tecrübelerini" ülke içinde kullanmalarından endişe ediyor.

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?