Suudi istihbarat şefine Mossad tepkisi

Prens Bandar'in Mossad şefi ile bir araya gelmesi Suudi Kraliyet ailesini öfkelendirdi, Suudi casus şefi "kendi kafasına göre" ve "dikkatsizce" davranmakla suçlanıyor

Suudi istihbarat şefine Mossad tepkisi

 Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Salman bin Abdülaziz'in, İsrail istihbarat servisi Mossad başkanı Tamir Bardo ile yaptığı görüşme nedeniyle ülkenin casus şefi Prens Bandar bin Sultan bin Abdülaziz'e öfkeli olduğu iddia edildi.

Suudi büyükelçiliğinden ismi açıklanmayan bir kaynağa göre, Ürdün'ün Akabe kentinde gerçekleşen toplantı  özellikle Veliaht Prens Salman bin Abdülaziz olmak üzere kraliyet ailesinden tepki gördü.

Öfkenin nedeni olarak İsrail rejiminin toplantının detaylarını Riyad üzerinde baskı uygulama ihtimali olarak gösteren Suudi kaynak, veliaht prensin Bandar'a "ateş püskürdüğünü" ve İsrail ile herhangi bir işbirliğinin  "dolaylı" olması gerektiğini söyledi. Prens Salman, şu andan itibaren Bandar'ın her hareketini denetleyeceğini de kaydetti ve istihbarat şefini "dikkatsiz" olarak nitelendirdi.

Arap basını "Suriye hükümetine karşı savaşan militan grupların bir komutanına dönüştüğünü" iddia ettiği Prens Bandar'ın Suudi Arabistan için sorunlu hale geldiğini savunuyor. Basında, Prens Bandar Bin Sultan'ın "kendi çıkarlarına göre hareket ettiği" ve Washington, Moskova, Paris ve Londra'da Suriye'deki durumu değiştirmek için planlar yaptığı ileri sürülüyor.

Suudi istihbarat şefinin düzenli olarak Türkiye'ye gelerek Suriyeli muhaliflere silah ve malzeme akışını yönettiği, Esad'a karşı işbirliğine ikna için Ürdün'de temaslarda bulunduğu da iddialar arasında...

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2013, 11:03
banner53
YORUM EKLE

banner39