banner39

Suudi medyası Maliki'ye ateş püskürüyor

Suriye konusundaki tavır farklılığı iki ülke arasındaki ilişkileri iyice gerdi

Ortadoğu 03.04.2012, 15:19 03.04.2012, 15:19
Suudi medyası Maliki'ye ateş püskürüyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak Başbakanı Nuri el Maliki'nin Suriye muhalefetinin silahlandırılmasına yönelik eleştirilerine Suudi medyası ateş püskürüyor. Londra'da yayınlanan Şarkul Avsat gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Tarık el Humayid, Şam diktatörü ile birlikte olanların, ilk ve öncelikli ise Maliki hükümetinin cezalandırılması çağrısında bulundu. Körfez ülkelerinin Maliki ve hükümetine boykot uygulamasını da isteyen Humayid, bu şekilde yeni bir Saddam ya da Beşar'ın ortaya çıkmasının önleneceğini belirtti.

İstanbul'daki Suriye'nin dostları konferansına tepki gösteren Maliki, muhaliflere yapılacak silahlı desteğin bölgede daha büyük bir krize yol açacağını öne sürmüştü. Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el Haşimi'nin önceki gün Katar'a gittiği yönündeki haberler, Irak ile Körfez ülkeleri arasındaki tansiyonun daha da yükselmesine sebep oluyor.

Maliki hükümetinin, Irak'ta meydana gelen pek çok terör eyleminden sorumlu tuttuğu Haşimi, bir süre önce Kürt Yönetimi'ne sığınmıştı. Suudi Arabistan'da yayınlanan El Riyad gazetesi ise Maliki'yi İran'ın sesi olmakla itham etti. 'Maliki İran'ın sesi mi yoksa Irak'ın yöneticisi mi?' diye soran gazete Suriye halkının da tıpkı Irak'taki gibi haksızlıklara karşı ayaklandığını yazdı. Gazete, Maliki'yi rahatsız eden konunun Suriye'deki Sünni yükselişi olduğunu da öne sürdü.

Esed rejiminin çökmeyeceğini öngören Maliki'yi komik bulan Şark el Vatan gazetesi de Maliki'nin bir yıldır devam eden gösterilere karşı çıkmasının sebebinin Şam rejimini sevmekten çok İran yanlısı tutumu olduğunu iddia etti.

Suudi Arabistan, bölgede İran'ı en büyük rakibi ve düşmanı olarak değerlendiriyor. Her iki ülke birbirini Şiiliği ve Vahhabiliği yaymaya çalışmakla suçluyor.

banner53
Yorumlar (0)
11
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?