banner39

Suudi Prens: Petrol bir daha 100 doları geçmeyecek

Suudi milyoner işadamı Prens El-Velid bin Talal petrol fiyatlarının bir daha asla 100 doların üstüne çıkmayacağını söyledi.

Ortadoğu 13.01.2015, 11:14 13.01.2015, 11:39
Suudi Prens: Petrol bir daha 100 doları geçmeyecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ham petrol fiyatlarındaki düşü devam ediyor. Bu durumun ne kadar süreceği bilinmiyor ancak Suudi Arabistan Prensi El-Velid bin Talal düşen petrol fiyatlarıyla ilgili ilginç bir çıkış yaptı. Talal röportajında, petrol fiyatlarının bir daha 100 doların üzerine çıkamayacağını söyledi. 

Düşük fiyatlar müşteriler için iyi olsa da, yüzde 60 civarındaki bu düşüşün Suudi Arabistan ve Rusya gibi önemli petrol üreticilerini olumsuz etkilediği biliniyor. Son iki hafta içerisinde çoğu şirket teçhizat anlaşmalarını iptal etmeye başladı. Şirketler bu fiyata petrol çıkartmaktansa para ödeyip anlaşmaları iptal etmeyi tercih ediyor.

Suudi kraliyet ailesine mensup girişimci Prens El-Velid bin Talal, bu düşüşü kimsenin beklemediğini, Suudi Arabistan'ın da diğer ülkeler gibi hazırlıksız yakalandığını dile getirdi. Buna rağmen Suudi Arabistan'ın petrol üretimini kesmemesinin akıllıca olduğunu belirten Talal, üretimin durdurulması halinde diğer ülkelerin üretime başlayacağını, bunun da kendilerine ikinci bir olumsuz etkisi olacağını vurguladı.

Değişken fiyatların üretim fazlalığından kaynaklandığını söyleyen Talal, bunun sebebini de Irak ve Libya gibi ülkelerin çok fazla üretim yapmasına bağlıyor. Japonya, Çin ve Hindistan gibi ülkelerin büyüme oranlarındaki düşüklüğe de değinen Talal, talep olmamasının da fiyatları etkilediğini belirtti.

Fiyatların daha fazla düşüp düşmeyeceği ile ilgili soruya Talal, "Eğer üretim devam eder ve talep çoğalmazsa muhtemelen daha da aşağıya düşecektir. Ama bir daha 100 dolara çıkmayacağı kesin. Zaten 100 doların üstündeki fiyat da çok doğru olmaz" şeklinde cevap verdi.

ABD ve Suudi Arabistan'ın Rusya'ya baskı yapmak için petrol fiyatlarını düşürdüğü şeklindeki iddialara da değinen Talal, bunun tamamen saçma olduğunu, Suudi Arabistan'ın da en az Rusya kadar etkilendiği için böyle bir şeyi asla yapmayacağını söyledi. Pazarda kaya gazı gibi farklı yeni maddelerin de çıkmaya başladığını vurgulayan Talal, bunların üretiminin ne kadara mal olacağını kimsenin bilmediğini, muhtemelen kısa bir süre içinde ekonomik sebeplerden ötürü pazardan çekileceğini söyledi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?