banner39

Suudi Prensin Putin'le 'Esad' pazarlığı iddiası

Suudi Prens Baddar Bin Sultan'ın Beşşar Esad yönetimine desteğini çekmesi için Rusya'yla pazarlık yaptığını iddia edildi

Ortadoğu 08.08.2013, 16:32 08.08.2013, 16:53
Suudi Prensin Putin'le 'Esad' pazarlığı iddiası

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suudi Arabistan Güvenlik Kurulu Sekreteri ve İstihbarat Başkanı Prens Baddar Bin Sultan'ın geçen hafta gerçekleştirdiği Moskova ziyaretinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le Suriye pazarlığı yaptığı ileri sürüldü.

Reuters'in Orta Doğu'da ismi açıklanmayan kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Suudi Prens, Beşşar Esad yönetimine desteğini çekmesi karşılığında Rusya'dan silah satın almayı ve Avrupa'ya doğalgaz tedarikinde Rusya ile rekabet etmemeyi teklif etti.

Suriye muhalefetinden Suudi Arabistan'a yakın kaynaklar, Suudi Prens'in Rusya'dan 15 milyar dolarlık silah alımı teklif ettiğini iddia ediyor. Bunun karşılığında da Moskova, Suriye'ye yönelik BM Güvenlik Konseyi'ndeki yaptırım kararlarını veto etmeyecek. Körfez ülkeleri kaynakları ise önemli miktarda silah alımı konusunu teyit ederken, miktar konusunda açıklama yapmıyor.

Lübnanlı bir politikacı ise Putin ve Bandar arasındaki görüşmenin 4 saat sürdüğünü, Suudi yönetimin toplantının sonuçlarından memnun olduğuna dikkat çekiyor.

Kremlin ya da Suudi Arabistan, iddialarla ilgili henüz bir açıklamada bulunmuş değil. Batılı kaynaklara göre Rus yetkililer Esad'in devrilmesinin ardından Suudi Arabistan'ın ülkede istikrarın sağlanması açısından net bir planı olduğu konusunda şüpheli.

Moskova merkezli savunma düşünce kuruluşu CAST uzmanı Ruslan Puhov ise pazarlıkla ilgili doğrudan bilgisinin olmadığını, Suudi Arabistan'ın Rusya'dan 150 adet T-90 tankları ile ilgili alımının yeniden gündeme gelmesi durumunda bazı konuların Suriye ile ilgili olabileceği değerlendirmesinde bulundu.

Rusya ve Suudi Arabistan 2008'de varılan anlaşma çerçevesinde 100'ün üzerinde Mi-17 ve Mi-35 saldırı helikopterleri ve BMP-3 piyade zırhlı araçları alımı yapacaktı. Kommersant gazetesi, anlaşmanın İran'ın çevrelenmesi karşılığında yapıldığını yazmış, Kremlin ise iddiaları reddetmişti.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?