banner39

Suudi ressamdan saat firmasına 1,5 milyon dolarlık dava

Suudi ressam, bir saat firması hakkında reklamında resmini izinsiz kullandığı gerekçesiyle 1,5 milyon dolarlık tazminat davası açtı

Ortadoğu 22.02.2015, 17:45 22.02.2015, 17:50
Suudi ressamdan saat firmasına 1,5 milyon dolarlık dava

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suudi ressam Ahmet Mater, insanların Kabe etrafında tavaf etmesini resmettiği bir eserini reklamında kullandığı iddiasıyla ünlü saat firması Swatch hakkında 1,5 milyon dolarlık tazminat davası açtı.

Ressam Ahmet Mater'in "Magnetism I" (Beni kendisine çeken) isimli tablosunda binlerce insan kabenin etrafında tavaf ediyor. Tabloda Kabe mıknatısa benzetiliyor ve insanları kendisine çekiyor. Söz konusu tablo, British Museum'de de sergilenmiş.

Swatch'ın alt markalarından Omega ise son reklamında benzer bir resim kullanıyor. Binlerce insan saatin etrafında dönerken saat onları kendisine çekiyor. Suudi Ressam, firmanın resmindeki kabeyi kaldırıp yerine saati koyduğunu savunuyor. Ressamın Fransız avukatı ise müvekkilinin eserinde bir ibadeti sembolize ettiğini belirterek hırsızlığın yanı sıra Müslümanların mukaddes eyleminin ticari firmanın reklamında kullanılmasının da yanlış olduğunu söyledi.

Swatch firması yetkilileri ise konu yargıda olduğu için açıklama yapmayacakalrını fakat kuruluşun haklara saygılı olduğunu açıkladı.

Öte yandan firma, saatin manyetik alanlara direnç gösterme özelliği olduğu gerekçesiyle bu reklamı yaptıklarını belirtti.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?