banner39

Suudi yönetiminden kaçak işçilere üç ay süre

Suudi Arabistan, ülkedeki kaçak işçilerin oturum izni alması için üç ay süre verdi

Ortadoğu 07.04.2013, 14:30 07.04.2013, 14:30
Suudi yönetiminden kaçak işçilere üç ay süre

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suudi Arabistan'da çalışan kaçak yabancı işçilerin oturum izinlerinin yenilenmesi için Kral Abdullah'ın emri ile 3 ay mühlet verildi.

Suudi Arabistan hükümetinden yapılan açıklamada, ülkede sayıları 8,4 milyona ulaşan yabancı işçinin oturum izni sorununun çözülmesi ve oturum izinleri olmayanların sınır dışı edilmesinin önlenmesi için Kral Abdullah'ın talimatıyla 3 ay süre verildiği belirtildi.

Açıklamada, Suudi Arabistan'daki yabancı işçilerin oturum izinlerini bir an önce yenilemeleri gerektiği belirtilerek, verilen 3 aylık süreden istifade edilmesi çağrısında bulunuldu.

Oturum izinlerini yenilemeyenlere 13 bin dolara kadar ulaşan para cezaları uygulanacağının ifade edildiği açıklamada, yasaya uymayanların sınır dışı edileceği vurgulandı.

Suudi Arabistan'ın işsizlikle mücadele amacıyla uygulamaya koyduğu "Suudileştirme Programı", orta ve uzun vadede yabancı işçileri evlerine göndererek daha çok yerli işçi istihdam etmeyi amaçlıyor.

Suudi makamları, kaçak işçilerin tespiti amacıyla son günlerde yabancı işçilerin çocuklarının eğitim gördüğü uluslararası okullara baskınlar düzenlemişti. Operasyonlarda, çalışma ve oturum izni olmadığı gerekçesiyle yüzlerce öğretmen gözaltına alınarak sınır dışı edilmişti.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, son 4 ayda Suudi Arabistan'a kaçak yollardan gelen 201 bin 350 kişinin sınır dışı edildiği belirtilmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?