banner15

'Suudiler, İran olmadan da petrol üretimini dondurabilir'

Financial Times gazetesi, İran petrol üretimini dondurmayı kabul etmese bile Suudi Arabistan’ın böyle bir adımı atmaya hazır olduğunu söyledi

'Suudiler, İran olmadan da petrol üretimini dondurabilir'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Financial Times gazetesi, İran petrol üretimini dondurmayı kabul etmese bile Suudi Arabistan’ın böyle bir adımı atmaya hazır olduğunu söyledi.

Financial Times’a konuşan OPEC'ten bir kaynak, "Birçok ülke üretimi dondurmayı kabul etti. Neden bunu İran’a bağlayalım ki? Tüm övünmelere rağmen İran’ın neler yapabileceğini daha göreceğiz" dedi.

Rusya ve OPEC ülkelerinin petrol üretimini Ocak ayı düzeyinde dondurma girişiminin piyasanın psikolojisini değiştirdiğini belirten kaynak, "Piyasa, insanların toplandığını, konuştuğunu görüyor. Bu birliktelik fiyatları onarmaya yardımcı oldu" ifadelerini kullandı.

Kaynak, “Ekonomik durumu iyileştirme ihtiyacının acil olduğu hissi, petrol üreticileri arasındaki işbirliğinin iyileşmesini hızlandırdı” diye ekledi.

Daha önce İran Petrol Bakanı, günlük petrol üretimi 4 milyon varile ulaştığı zaman üretimin dondurulması konusunda diğer ülkelerle işbirliği yapabileceklerini açıklamıştı.

 

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2016, 10:16
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48