banner39

Tacikistan Afganistan'daki iki konsolosluğunu kapatıyor

Tacikistan güvenlik kaygıları nedeniyle Afganistan'ın kuzeyindeki Feyzabad ve Kunduz'daki konsolosluklarını geçici olarak kapatıyor

Ortadoğu 16.01.2016, 11:10 16.01.2016, 11:10
Tacikistan Afganistan'daki iki konsolosluğunu kapatıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacikistan güvenlik kaygıları nedeniyle Afganistan'nın kuzeyindeki iki konsolosluğunu geçici olarak kapatmaya karar verdi.

Fayzabad ve Kunduz’daki konsoloslukları kapatmaya karar alan Tacikistan Dışişleri Bakanlığı konsoloslukların ne zaman tekrar açılacağına dair bilgiye yer vermedi.

Tacik yetkililer Afganistan'ın kuzey-doğu bölgesinde durumun istikrara kavuşmasından sonra konsolosluk hizmetlerinin yeniden başlayabileceğini düşündüğünü söyledi.

Tacikistanlı bağımsız gazeteci İskender Firuzi’nin radyoya verdiği demeçte Afganistan'ın kuzeyindeki Kunduz ve Fayzabad şehirlerindeki konsolosluk faaliyetleri her iki ülke için çok önem arz ettiğini ifade etti. Firuzi'ye göre, her iki taraftan bu iki konsolosluk hizmetinden yılda yaklaşık 5 bin kişi vize, ticari ve başka amaçlar için yararlanmaktaydı.

Öte yandan, birçok siyasal bilimci, Tacik yetkililerin bu kararına son zamanlarda Mezar-ı Şerif ve Celalabat’taki saldırılar neden olduğunu söylüyorlar. Yakında bir grup militanlar Afganistan'ın kuzeyindeki Mezar-ı Şerif şehrinde Hint konsolosluğuna yönelik saldırı düzenlemişlerdi.

Afganistan’da şu anda toplam 59 devletin Büyükelçiliği ve 40 yabancı ülkenin Konsolosluğu bulunuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?