Tahrir'de göstericilere saldırı: 44 ölü

Mısır'da güvenlik güçleri darbe karşıtı göstericilere gerçek mermilerle müdahale etti. Mısır Sağlık Bakanlığı kaynakları, ülke genelindeki gösterilerde ölü sayısının 44'e yükseldiğini açıkladı

Tahrir'de göstericilere saldırı: 44 ölü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır'da 6 Ekim zafer kutlamaları ile eş zamanlı düzenlenen darbe karşıtı gösteriler, ülkenin çeşitli kent ve bölgelerinde  devam ediyor. Güvenlik güçleri gösterilere biber gazıyla müdahale ediyor. Mısır Sağlık Bakanlığı, güvenlik güçleriyle darbe karşıtları arasında çıkan çatışmalarda, ölü sayısının 44'e, yaralı sayısının ise 209'a yükseldiğini açıkladı.

Mısır'ın ikinci büyük kenti İskenderiye'de sahil yolunda gösteri yapan darbe karşıtı gruba, güvenlik güçleri biber gazıyla müdahelede bulundu.

Süveyş kentinde de güvenlik güçlerinin darbe karşıtları ve destekçileri arasında çıkan çatışmalara müdahalesi sonucu 12 kişi, biber gazı nedeniyle hastaneye kaldırıldı. 

Başkentin güneyindeki Maadi ve Eski Mısır bölgesinden yürüyüşe başlayan göstericiler, Tahrir Meydanı'na bir kilometre mesafedeki Kasr el-Ayn Caddesi'ne ulaştı. Giza'nın El-Haram ve Mühendisin bölgesinde yürüyen eylemciler de Kasr Nil Köprüsü ile Tahrir Meydanı'na bağlanan Dokki bölgesinde toplandı. 

Güvenlik güçleri, Tahrir Meydanı'na yaklaşmak isteyen iki noktadaki göstericilere biber gazıyla müdahale etti. Dokki bölgesinde, güvenlik güçleri ve göstericiler arasında çatışmaların sürdüğü belirtildi.

Görgü tanıkları, çatışmalar sırasında bölgedeki Mühendisler Sendikası binasının yandığını ve binaların çatısından darbe karşıtı göstericilere molotofkokteyli atıldığını öne sürdü. 

Başkent Kahire'de 40 noktada darbe karşıtı gösteri düzenleniyor.

300 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Mısır İçişleri Bakan Yardımcısı Seyyid Şefik, bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, "Ülke genelindeki gösterilerde 300 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında 6 Ekim kutlamalarına gölge düşürmek için Tahrir Meydanı'na girmeye çalışanlar da bulunuyor" ifadesini kullandı.

İHVAN TANIMLAMASINA KARŞI ÇIKTILAR

Mısır'da darbe karşıtı gösterilere katılan çeşitli gruplardan aktivistler, Mısır basınının ve yönetiminin kendilerini Müslüman Kardeşler Teşkilatı üyesi olarak tanımlamasına tepki gösterdi.

Kahire'nin güneyindeki Giza kentindeki Haram bölgesindeki darbe karşıtı göstericiler, yaptıkları açıklamada, Mısır basının ve yönetiminin kendilerini İhvan mensubu olarak tanımlamalarının doğru olmadığını, gösterilere katılmalarının başka nedenleri olduğunu dile getirdi. 

İhvan üyelerini kardeş olarak gördüğünü söyleyen bir gösterici, "30 Haziran gösterilerine katıldım ancak sonra yalnış olduğunu anladım. Sisi, katil ve tiran. Ben hiçbir zaman ihvan üyesi olmadım" dedi.  

Göstericilerden bir diğeri ise "Ben İhvandan değilim. 6 seçimde oy verdim ve oylarımın hakkını aramak için sokaklara iniyorum" diye konuştu. 

Müslüman Kardeşler üyesi olmadığını söyleyen başka bir kadın gösterici de "Benim İhvan'dan birçok arkadaşım var ve hiçbiri terörist değil. Eğer ki terörizm isteselerdi, yönetimde olduğu zaman bunu yaparlardı. Polis onları yakalamaya gittiği zaman karşı koyarlardı" şeklinde konuştu.

ÖLÜ SAYISI 34'E YÜKSELDİ

Mısır Sağlık Bakanlığı yetkilileri, ülke genelindeki gösterilerde ölü sayısının 44'e, yaralı sayısının ise 209'a yükseldiğini açıkladı.

Mısır Sağlık Bakanlığı'na bağlı Yoğun Bakım ve Acil Durum İdaresi Başkanı Halid el-Hatib'in Mısır resmi haber ajansı MENA'da yayınlanan açıklamasında, olayda ölen ve yaralanlar hakkında bilgi verdi.

Hatip, gösterilerde 15'i Kahire'de, 15'i Giza ve çevre semtlerde, 3'ü Beni Suveyf, 1'i El-Minye'de olmak üzere 34 kişinin hayatını kaybettiği. 209 kişinin yaralandığını kaydetti.

Öte yandan Hürriyet ve Adalet Partisi'nden (HAP)  yapılan açıklamada, şiddet eylemlerinden ve darbe karşıtı göstericilerin ölümünden Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi ve İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim'i sorumlu olduğu ve olaylar hakkında uluslararası soruşturma başlatılmasını talep etmişti.

GERÇEK MERMİYLE MÜDAHALE

İhvan'ın resmi internet istesinde yapılan açıklamada, "6 Ekim zaferi" dolayısıyla düzenlenen gösterilerde, Tahrir'in yakınlarında bulunan Ramses Meydanı'na ulaşan göstericilere, güvenlik güçlerinin sert müdahalede bulunduğu, "Baltacılar"ın da eylemcilere saldırdığı belirtildi.

Bölgedeki müdahalenin devam ettiği dile getirilen açıklamada, şimdiye kadar aralarında 18 yaşındaki bir gencin de yer aldığı 11 kişinin öldüğü, 100'den fazla yaralının bulunduğu ifade edildi.

Tahrir Meydanı'nın yakınlarındaki Dokki bölgesindeki müdahalede 3 kişinin öldüğü ve onlarca yaralının bulunduğu aktarılan açıklamada, Minya kentinin Delga bölgesinde devam eden gösterilerde de güvenlik güçlerinin göz yaşartıcı bombanın yanısıra gerçek mermi de kullanıldığı ve burada da 4 kişinin öldüğü onlarca kişinin yaralandığı belirtildi.

"AJAN OLARAK NİTELENDİRİLECEKLER"

Öte yandan Mısır Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Ahmed Muslimani, resmi haber ajansında yaptığı açıklamada, "6 Ekim'de" ordu karşıtı gösteri yapanların "dış güçlerin ajanı" olarak nitelendirileceklerini belirtti.

Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak, Mısır'ın 1973'te İsrail'e karşı kazandığı "6 Ekim Zaferi" kutlamaları çerçevesinde ülke genelinde "Kahire Devrimin Başkenti" adı altında darbe karşıtı gösteriler düzenlenmesi çağrısında bulunmuştu. Buna karşın, mISIR yönetimi ve darbe sürecinin önemli aktörlerinden Temerrüd (İsyan) hareketi, Mısırlıları, orduya destek vermek için meydanlara çıkmaya çağırmıştı.

AA KAMERAMANLARI İLE AA FOTOMUHABİRİ YARALANDI

Bu arada Kahire'de darbe karşıtı gösterileri takip eden Anadolu Ajansı (AA) Kameranı Ala Emin, yaralandı. 

Başkent Kahire'deki Tahrir Meydanı çevresindeki gösterileri takip ederken dizine isabet eden biber gazı kapsülüyle yaralanan Emin'e ilk müdahaleyi meslektaşları yaptı. Emin, daha sonra kırık şüphesiyle hastaneye kaldırıldı.  

Gösterileri takip eden AA kameramanı Seyyid, güvenlik güçlerince darp edildi. AA foto muhabiri Şami de Kasrul Ayn Caddesi'nde koluna plastik mermi ve gaz bombası kapsülünün isabet etmesi sonucu yaralandı. Hafif yaralanan Seyyid ve Şami'ye ilk müdahale, arkadaşları tarafından yapıldı.

Öte yandan Eş-Şuruk gazetesi kameramanı Muhammed Nuhan da Kahire'deki Dokki Mahallesi'nde güvenlik güçleri tarafından atılan merminin ayağına isabet etmesi sonucu yaralandı.

6 EKİM ZAFERİNİN RESMİ KUTLAMALARI BAŞLADI

Mısır'da, İsrail'den Sina Yarımadası'ndaki toprakların geri alındığı 6 Ekim zaferinin resmi kutlamaları başladı.

Ordu bandosu ve dans gruplarının sunumlarıyla başkent Kahire'de başlayan kutlamaya, geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur, Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi ve eski Savunma Bakanı Muhammed Hüseyin Tantavi'nin yanı sıra üst düzey yetkililer katıldı.

Bahreyn Devlet Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdullah Al Halife, Irak Savunma Bakanı Sadun ed-Duleymi, Fas Savunma Bakanı Abdullatif Ludeyyi ve Ürdün Başbakanı Abdullah en-Nusur ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden (BAE) Milli Güvenlik Müsteşarı Şeyh Huza bin Zayed Al Nahyan, kutlamalara Mısır dışından gelen üst düzey misafirler arasında yer aldı.

Kutlamaya ayrıca 6 Ekim 1973 savaşı sırasında cumhurbaşkanlığı görevini yürüten Enver Sedat'ın eşi Cihan Sedat ile eski cumhurbaşkanlarından Cemal Abdunnasır'ın oğlu Abdulhakim'in yanı sıra sanatçılar da katıldı.

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2013, 08:19
banner53
YORUM EKLE

banner39