Tahrir'de Mursi'nin yetkileri için eylem

Mısır Tahrir Meydanı'nda düzenlenen gösteride, Mursi'ye cumhurbaşkanlığı yetkilerinin geri verilmesi istendi

Tahrir'de Mursi'nin yetkileri için eylem

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır'ın başkenti Kahire'deki Tahrir Meydanı'nda cuma namazı sonrasında ''Milyonluk Direniş'' adıyla düzenlenen gösteride, binlerce Mısırlı, Cumhurbaşkanı Mursi'ye yetkilerinin geri verilmesini talep etti.

Binlerce Mısırlı, Tahrir'de, Yüksek Askeri Konsey'in anayasa koyduğu ek maddeleri protesto etti.

Kahire'deki Ömer Mukrim Camisi'nin İmamı Mazhar Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Ek maddeler bir an önce iptal edilerek cumhurbaşkanına tüm yetkileri teslim edilmelidir'' dedi.

Yargının tarafsız olması gerektiğine işaret eden Şahin, Mısır medyasını devrime ve Mursi'ye destek vermeye çağırdı.

Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın, protesto gösterilerini halk için değil kendi menfaatleri için düzenlediğini iddia eden bazı muhalif gruplar, gösterilere katılmadı. Selefi Cephesi, Ulusal Cephe, 6 Nisan Gençlik Hareketi ve Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) ise gösterilerde yer alacaklarını açıklamıştı.

Öte yandan, Mısır'ın kuzeyindeki Nasır kentinde düzenlenen gösteride ise Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi istifaya çağrılarak, Yüksek Askeri Konsey'in anayasaya eklediği maddelerin iptal edilmemesi istendi.

Mısır Anayasa Mahkemesi'nin Halk Meclisi'ni feshetmesinin ardından yasama yetkisini devralan Yüksek Askeri Konsey, cumhurbaşkanlığı yetkilerini kısıtlayan birtakım düzenlemeleri ''ek maddeler'' adı altında anayasaya ilave etmişti.
    
   

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2012, 20:54
banner53
YORUM EKLE

banner39