banner15

Talabani'nin partisi, K. Irak'ta yenilgiyi kabullendi

Irak Kürt bölgesinde yapılan seçimlerde en büyük yenilgiyi Celal Talabani'nin partisi aldı. Talabani'nin partisi KYB, Süleymaniye'de bile ilk iki arasına giremedi

Talabani'nin partisi, K. Irak'ta yenilgiyi kabullendi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin partisi olarak bilinen Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), Kuzey Irak'ta yapılan seçimlerde büyük yenilgi aldı. KYB, yenilgiyi kabul ederek, Kürt bölgesindeki seçmenlere teşekkür etti.

KYP en güçlü olduğu kentlerden Süleymaniye'de ciddi bir oy kaybına uğradı. Bölgede KDP'den sonra gelen ikincilik sırasını da Goran'a kaptırdı. Tüm partilerin yöneticilere birbiri adına açıklama yaparken KYB'de 24 saat boyunca her hangi bir açıklama yapılmadı.

Oy sayımı devam edip oranlar belirlemeye başlayınca KYB yetkilileri bugün akşam saatlerinde Süleymaniye'de Parti Genel Sekreter Yardımcısı Kosret Resul'un başkanlığında bir araya geldiler. Uzun süren toplantıda seçim sonuçlarını değerlendiren parti yetkilileri, yazılı bir açıklama yaptı.

Partinin resmi yayın organı PUK medya aracılığıyla yansıtılan yazılı açıklamada, "KYB sonuçları ciddi bir mesaj olarak algılıyor" denildi.

Seçim yenilgisinin kabul edildiği yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: Öncelikle başarılı bir şekilde seçimlere katıldıkları için Kürdistan halkına teşekkür ediyoruz. Bu seçim, Kürdistan'da demokrasinin ilerlediğini göstermiştir. Açılan davalar ve resim sonuçların açıklanmasını beklememiz gerekiyordu. Ama resmi olmayan açıklamalar, bile ortaya çıkan sonucun KYB için tatmin edici olmadığını göstermiştir. KYB, tarihinde böyle bir durumla karşılaşmamıştır. Sonuçlar ciddi bir mesaj olarak alınmıştır. Arkadaşlarımıza ve dostlarımıza duyuruyoruz ki bunun sorumluları KYB'dir.

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2013, 14:30
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35