banner39

Taliban Amerika'dan kalan silahları Pakistan'a satıyor

ABD ordusunun Afganistan'dan çekilirken geride bıraktığı silahların ne olacağı merak konusuydu. Taliban hem kontrolü hem de bu silahları ele geçirdi ve şimdi ortaya çıkan görüntüler, Taliban'ın elindeki fazla teçhizatları Pakistan'a ihraç ettiği ortaya çıktı.

Ortadoğu 24.08.2021, 10:04
Taliban Amerika'dan kalan silahları Pakistan'a satıyor

Yaklaşık 10 gün önce Afganistan'da kontrolü ele geçiren Taliban, tüm dünyanın dikkatini o bölgeye çevirdi. Özellikle yıllardır orada bulunan ABD ordusunun çekilme süreci ve ABD askerlerinin teçhizatının akıbeti merak ediliyordu.

ABD'nin eğittiği ve teçhizat sağladığı Afgan güvenlik güçlerinin çekilmesiyle Taliban'ın milyarlarca dolar değerindeki Amerikan askeri teçhizatını ele geçirdiği düşünülüyordu. Taliban'ın bu silahlar ile ne yapacağı günlerdir tartışılıyor, konu ile ilgili pek çok senaryo üzerinde duruluyordu.

Afganistan'dan gelen son görüntüler ile Taliban'ın planı anlaşıldı. Servis edilen karelerde, ABD zırhlısının satılmak üzere Pakistan'a nakledildiği yer alıyor. Uzmanlar Taliban'ın maddi kaynak yaratmak için bu adımı attığının altını çizerken, bu hamlenin pek çok terör örgütünün ABD silahlarına erişim sağlaması anlamına gelebileceği konusunda da uyarıyor.

Konu ile ilgili The Mirror gazetesine açıklamalarda bulunan adı açıklanmayan bir kaynak, "Taliban'ın artık kaçan Afgan ordusundan arta kalan ve Amerikalılar tarafından kendilerine bağışlanan o kadar çok silahı var ki, şimdi onları ihraç ediyorlar" dedi.

Amerikan basınında yer alan haberlere göre 4 yıl önce ABD, Afgan kuvvetlerine 208 uçak ve 4,700 Humvee de dahil olmak üzere 75.000 araç verdi, bunların çoğu şu anda Taliban'ın elinde bulunuyor. Taliban'ın eline geçen teçhizat arasında Black Hawk helikopterleri ve A-29 Super Tucano saldırı uçağı da bulunuyor.

Uzmanlar, gelişmiş hava araçlarının eğitim olmadan kullanılmasının mümkün olmadığını belirtirken, Taliban'ın Amerikan teçhizatını ele geçirmesinin önemli bir propaganda aracı olduğuna dikkati çekiyor.

SonDakika

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?