Taliban ateşkesin uzatılması konusunda bölündü

Pakistan hükümeti ile barış müzakeresi yürüten Taliban yönetiminden bazı liderler ateşkesin uzatılması konusunda fikir ayrılığına düştü

Taliban ateşkesin uzatılması konusunda bölündü

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Pakistan hükümeti ile Taliban arasındaki birebir müzakereler devam ediyor. Geçtiğimiz ay Taliban tarafından ilen edilen ateşkes, Pakistan hükümeti tarafından da memnuniyetle karşılanmıştı. Ardından da birebir müzakereler başlamıştı. Ancak Taliban yönetimi, Pakistan hükümetinin Karaçi kentinde operasyonlara devam etmesi ve Taliban üyelerini öldürmesi nedeniyle rahatsız olduklarını ifade ediyor ve ateşkesin uzatılmayabileceğini söylüyor.

Ateşkesin uzatılması konusuyla ilgili açıklama yapan Taliban Sözcüsü Şehidullah Şehid, bazı Taliban liderlerinin ateşkes konusunda görüş ayrılığına düştüğünü ve bir kısmının ateşkesin uzatılması kararına razı olmadığını belirtti.

Ancak yine de hükümetle gerçekleştirilen barış görüşmelerinin sürdürülmesi yönünde bir yaklaşım olduğunu ifade etti. Şehidullah Şehid, ateşkes konusunda henüz net bir karar verilmediğinin altını çizdi. Şehid, hükümetin 120’den fazla Taliban üyesini tutukladığını ve bir aylık ateşkes sürecinde hiçbir taleplerine cevap vermediğini belirtti.

Taliban’ın barış görüşmeleri heyetinden İbrahim Han, 29 Mart’ta hükümete taleplerini sunduklarını ancak bir cevap alamadıklarını vurguladı. Taliban liderlerinden Ömer Halid Horasani, hükümetin görüşmelerde samimi olmaması durumunda saldırıların yeniden başlayabileceğini söyledi.

Taliban Şura Konseyi ve hükümetin barış görüşmeleri heyetinin Veziristan’da direkt gerçekleştirdiği görüşme sonrasında bir ay süreli ateşkesin, barış görüşmeleri süresince uzatıldığı açıklanmıştı. Geçtiğimiz hafta ise tarafların barış görüşmeleri heyetleri de yaptıkları toplantı sonrasında ateşkes konusunda anlaşmaya varıldığını duyurmuştu.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2014, 11:00
banner53
YORUM EKLE

banner39