banner39

Taliban müzakerelere başladı, İHA saldırıları durdu

Pakistan hükümeti ile barış müzakereleri yürüten Taliban heyetinden Mevlana Samiul Hak, müzakerelerin başladığı günden bu yana İHA saldırısı gerçekleşmediğini açıkladı

Ortadoğu 02.05.2014, 15:38 02.05.2014, 16:09
Taliban müzakerelere başladı, İHA saldırıları durdu

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Pakistan hükümeti ile Taliban arasında Şubat ayında barış müzakerelerinin başlamasından bu yana ülkede insansız hava araçları (İHA) saldırısının meydana gelmediği açıklandı.

Perşembe günü, Cemaati İslami’nin Peşaver’de düzenlediği aşiretler şurasında (Cirga) konuşan Taliban’ın barış görüşmeleri heyetinden Mevlana Samiul Hak, barış görüşmelerinin başlamasından bu yana İHA saldırılarının durduğunu söyledi. Hak, barış görüşmeleri süreci hakkında ise, “ne zaman müzakere arabası çalıştırılsa önüne bir engel çıkıyor” şeklinde konuştu.

Yine Taliban’ın barış görüşmeleri heyetinden Prof Muhammed İbrahim, yalnızca iki taraf aynı masaya yeniden oturduğunda barış sürecinde yol alınabileceğini vurgularken, hem Pakistan Ordusu hem de Taliban’ın ateşkes ilan etmesi gerektiğini belirtti.

Cemaati İslami lideri Siracul Hak ise, Aşiretler Bölgesi’ndeki 10 milyon kişinin, eğitim, gelişme ve barış istedikleri için barış sürecini desteklediklerini ifade etti.

Son 66 yıldır Aşiretler Bölgesi’nde bir üniversite ya da hastane kurulması konusunda hiçbir hükümetin başarılı olamadığını vurgulayan Hak, Aşiretler Bölgesi halkının ikinci sınıf vatandaş muamelesi gördüğünü belirtti.

Cirga’dan yapılan ortak açıklamada ise barışın tesis edilmesi için meclisin ve tüm partilerin ortak karar alması ihtiyacı vurgulandı. Ayrıca, Cirga’nın açıklamasında barış sürecinde Taliban ve hükümet arasında oluşan anlaşmazlıkların giderilmesi için yeniden ateşkes ilan edilmesi çağrısı yapıldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?