Taliban müzakereleri için son iki adım

Pakistan hükümeti ile Taliban yönetimi arasında yapılması planlanan birebir barış müzakerelerinin yapılması için son iki adımın atılması bekleniyor, bunların müzakere yeri ve Taliban tutuklularının durumu olarak ifade edildi

Taliban müzakereleri için son iki adım

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Pakistan hükümeti ile Taliban yönetimi arasında başlaması planlanan direkt barış müzakereleri için son iki noktanın netliğe kavuşturulması bekleniyor. 

Bu iki noktadan birincisinin müzakerelerin yapılacağı bölgenin belirlenmesi, ikincisi ise kadın ve çocuklardan oluşan tutuklu Taliban destekçilerinin durumu olduğu belirtildi.

Taliban’ın belirlediği barış görüşmeleri heyetinden Mevlana Yusuf Şah, Perşembe günü yaptığı açıklamasında, barış görüşmeleri için yerin 24 saat içinde belirlenebileceğini açıkladı. Şah, Taliban’ın, tutuklanan Taliban destekçisi kadın ve çocuklara dair İçişleri Bakanlığı’na gönderilen liste hakkında cevap beklediğini belirtti.
Taliban’ın tüm ülkede şeriatın uygulanmasını istediği yönündeki iddiaları reddeden Şah, Taliban’ın böyle bir talebi olmadığını, bunun medya tarafından üretildiğini belirtti. Şah, şeriatın uygulanmasının hâlihazırda anayasanın himayesi altında olduğunu ve bunun birçok siyasi partinin manifestosunda da yer aldığını ifade etti.
Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2014, 10:11
banner53
YORUM EKLE

banner39