Taliban müzakereleri sürüyor

Pakistan hükümeti ile Taliban arasındaki birebir müzakereler sürüyor, heyetler geçtiğimiz Cumartesi günü bir araya geldi

Taliban müzakereleri sürüyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Taliban ve Pakistan hükümeti arasındaki barış görüşmeleri sürüyor.Taliban ve Pakistan hükümetinin barış görüşmeleri heyetleri, cumartesi günü bir araya geldi. Görüşmede ateşkesin uzatılması ve diyalog sürecinin hızlandırılması konusunda bazı önlemlerin alınması kararlaştırıldı.

Ateşkesin uzatılması kararı daha önce hafta içi yapılan Taliban Şura Konseyi ve hükümetin barış görüşmeleri heyeti görüşmesi sırasında alınmıştı. Bu karar ise resmileştiği şeklinde okunabilir.

Hükümetin barış görüşmeleri için belirlediği heyetten Rüstem Şah, Taliban’ın tutuklu Taliban destekçilerinin salıverilmesi için resmi talep yapmadığını ve bunun yalnızca bir temenni olduğunu ileri sürdü.

Şah, eğer delilsiz bir tutuklama yapılmışsa elbette serbest bırakılmalarının düşünülebileceğini belirtti. Ayrıca barış görüşmelerinde bir tıkanmanın olmadığını belirten Şah, hükümetin Taliban’a güvenli bölge imkanı verebileceğini, böylece korkusuzca hareket edebilmelerinin sağlanabileceğini ifade etti.

Taliban’ın barış görüşmeleri için belirlediği heyetin başkanı Mevlana Samiul Hak ise görüşmelerin tutukluların salıverilmesi yönünde ilerlediğini belirtti. Halkın barış istediğini belirten Samiul Hak, süreci sabote etmek isteyenlerin amacına ulaşamayacağını ve ateşkesin de süreceğini vurguladı.
Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2014, 14:27
banner53
YORUM EKLE

banner39