banner39

Taliban müzakerelerinde ateşkes konuşulacak

Taliban'ın müzakere heyeti ile Pakistan hükümeti arasında yeni bir görüşme gerçekleştirileceği duyuruldu. Görüşmede ateşkesin yeniden gündeme gelmesi bekleniyor

Ortadoğu 28.04.2014, 13:57 28.04.2014, 13:57
Taliban müzakerelerinde ateşkes konuşulacak

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Taliban'ın müzakere heyeti ile Pakistan hükümeti arasında yeni bir görüşme gerçekleştirileceği duyuruldu. Görüşmede ateşkesin yeniden gündeme gelmesi bekleniyor.

Taliban’ın barış görüşmeleri için belirlediği heyetten Mevlana Yusuf Şah, Cumartesi günü yaptığı açıklamasında, hükümetin barış görüşmeleri heyeti ile Taliban Şura Konseyi arasında yeni bir görüşmenin gerçekleşeceğini ancak şura konseyinin görüşmenin yeri konusunda karar verilmesi için 2 gün süre istediğini belirtti.

Görüşmede, ateşkesin uzatılması ve tutuklu değişiminin ele alınacağını belirten Yusuf Şah, böylelikle süreçteki tıkanmanın da giderileceğini ifade etti.

TALİBAN ORDUNUN MÜZAKERELERE DAHİL OLMASINI İSTİYOR

Taliban’ın belirlediği barış görüşmeleri heyetinden Prof. Muhammed İbrahim, Pazar akşamı Peşaver’de yaptığı açıklamasında, hükümet ve Taliban’ın belirlediği müzakere heyetlerinin, ordunun sürece nasıl baktığının anlaşılması için Genel Kurmay Başkanı Rahil Şerif ve İstihbarat Başkanı General Zahirul İslam ile görüşmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca ordunun da barış sürecinde rol alması gerektiğini belirtti.

AMİR ŞAH MÜZAKERE SÜRECİNDEN UZAK DURMA KARARI ALDI

Emekli Binbaşı Amir Şah, Taliban'la Pakistan hükümeti arasındaki müzakere sürecinden uzak durma kararı aldığını duyurdu. Amir Şah, üç ay önce müzakerelerin başlaması için aktif rol oynamış ve Taliban'la Pakistan hükümeti arasındaki diyaloğu kurmuştu.

Amir Şah yaptığı açıklamada, müzakereleri yürüten kişilerin bu süreci kendi politik çıkarları için bir araç olarak kullandığını söyleyerek bundan üzüntü duyduğunu ifade etti. 

Amir Şah'ın yakın zamanda Pakistan içişleri bakanı Nisar Ali Han ile görüşüp kararını bizzat ifade edeceği belirtiliyor. 

Diğer taraftan bazı kaynaklar, Amir Şah'ın Taliban'la müzakereler için yeniden belirlenen heyette isminin yer almamasından duyduğu memnuniyetsizlik yüzünden böyle bir karar aldığını bildiriyor.

ÜST DÜZEY TOPLANTIDAN MÜZAKERELERE DEVAM KARARI ÇIKTI

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif'in başkanlık ettiği üst düzey toplantıda, Taliban'la yürütülen barış müzakerelerine devam kararı çıktı. 

Toplantıya, Pakistan İstihbaratı başkanı General Zaherul İslam ve Genelkurmay Başkanı Rahil Şerif'in katıldığı belirtiliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?