Taliban müzakerelerinde gündem saldırılar

Pakistan'da birebir müzakerelerin başlaması bekleniyor. Müzakerelere, Ahrar-ül Hind grubunun saldırılarının gölge düşürmesinden endişe ediliyor

Taliban müzakerelerinde gündem saldırılar

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Pakistan hükümeti ile Taliban arasındaki yüzyüze müzakerelerin başlamasına sayılı günler kala, Taliban'dan ayrılan Ahrar-ül Hind grubunun yaptığı son saldırıların müzakere sürecine zarar vermesinden endişe ediliyor.

Taliban’ın barış görüşmeleri için belirlediği heyetten Prof. Muhammed İbrahim, hükümet son saldırıları üstlenen Ahrar-ül Hind grubuna karşı bir adım atmak isterse, Taliban için bir sakıncası olmadığını söyledi. Prof İbrahim, gizli bir elin barış sürecini sabote etmek istediğini vurgularken, hükümet son şiddet eylemlerini gerçekleştirenleri hedef alabileceğini ifade etti. Ayrıca Taliban’ın da Ahrar-ül Hind hakkında soruşturma başlattığını belirtti. Diğer taraftan Taliban’ın belirlediği barış görüşmeleri heyetinin koordinatörü Mevlana Yusuf Şah, son saldırılarda Taliban’ı suçlamanın adil olmadığını, ülkenin her yanına yayılmış güvenlik güçleri bu saldırıları önleyemiyorsa, bunu Taliban’dan beklemenin doğru olmadığını ifade etti. Ayrıca Yusuf Şah, “Eğer hükümet ciddi bir güven inşa edebilirse, Taliban koşulsuz ve kalıcı ateşkes ilan edecektir” dedi.
Taliban, yüz yüze görüşmeler başlamadan önce güvenlik güçlerinin tutukladığı kadın, çocuk ve yaşlı Taliban destekçilerinin salınmasını istedi. Ancak Savunma Bakanı Havace Asif, ellerinde bu tür tutukluların bulunmadığını ancak araştırılacağını söyledi.

Ahrar-ül Hind, Cuma günü Peşaver ve Quetta’da gerçekleştirilen saldırıları üstlendi. Grup, 3 Mart’ta, Taliban’ın ateşkes ilanının üzerinden henüz 48 saat geçmeden, İslamabad’da yerel bir adliye binasına düzenlenen kanlı saldırıyı da üstlenmişti. Ahrar-ül Hind’in Taliban’ın içerisinde yer alan gruplardan biri olduğu ancak barış süreci ile gruptan koptuğu iddia ediliyor. Ahrar-ül Hind’in 9 Şubat’ta Urdu dilinde bir bildiri yayınladığı ve eğer Taliban ateşkes ilan ederse tüm ülkede intihar saldırıları gerçekleştirileceği tehdidinde bulunduğu belirtildi. Bildiride, “Taliban mücahidleri kardeşlerimizdir ancak hükümetle anlaşılarak ateşkes kararı alınırsa bu karara uyulmayacaktır” vurgusu yer alıyor. Grubun liderinin ise Emir Mevlana Ömer Kasımi olduğu ifade ediliyor.
Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2014, 14:08
banner53
YORUM EKLE

banner39