banner39

Taliban son saldırıları üstlendi

Pakistan hükümeti ve Taliban arasında müzakereler devam ederken dün 2 bombalı saldırı meydana geldi, Taliban saldırıları üstlendi, hükümet kanadı tepkili

Ortadoğu 14.02.2014, 09:54 14.02.2014, 11:49
Taliban son saldırıları üstlendi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Pakistan'ın Peşaver ve Karaçi kentlerinde düzenlenen saldırılardan sonra, muhalefet hükümeti, terör saldırılarını durdurmalarını istemeden müzakere düzenlemekle eleştirdi. Muhalefet liderlerinden Çaudri Aitzaz, Taliban’ın son gerçekleşen saldırıları üstlenmemesinin bir strateji olduğunu söyledi. Ulusal Halk Partisi’inden Zahid Khan da, “Eğer Taliban’a karşı harekete geçmek mümkün değilse hükümet, ülke yönetimini Taliban’a devretsin” dedi.

Taliban, dün, Karaçi’de bir polis otobüsüne yapılan saldırıyı üstlendi. Saldırının ülkenin çeşitli bölgelerinde güvenlik güçlerinin sürdürdüğü operasyonların intikamı olduğu belirtildi. Taliban tarafından yapılan açıklamada Karaçi’de güvenlik güçlerince sürdürülen operasyonun Taliban’ı hedef aldığı belirtildi. Taliban ve hükümet tarafından barış görüşmeleri için belirlenen heyetler, bugün yeni bir görüşme yapma kararı aldı. Görüşmede tarafların arasında ateşkes kararı alması bekleniyor.

Pakistan İçişleri Bakanı Nisar Ali Han, diyalog ve terörün birlikte süremeyeceğini ifade etti. Karaçi’de güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonun bir parti ya da grubu hedef almadığını ve yalnızca suçlulara yönelik düzenlendiğini belirtti.

Taliban’la barış görüşmeleri için hükümetin belirlediği heyetin başkanlığını yürüten İrfan Sıddıki, terör saldırılarının müzakere atmosferini etkileyebileceğini söyledi. Daha önce bu konuyu Taliban’ın belirlediği heyetle de konuştuklarını belirten Sıddıki, sürece zarar verecek faaliyet ve açıklamalardan kaçınılması gerektiğini belirtti.

Peşaver’de sinema solanlarına yönelik artan saldırılar nedeniyle işletme sahipleri kepenk indirdi. Son olarak Kissa Khavani ve Shama sinemalarına düzenlenen saldırılarda en az 18 kişi hayatını kaybetti.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?