Taliban üyeleri serbest bırakılıyor

Pakistan hükümeti, ilk 19 kişilik grubun ardından, 12-13 kişilik Taliban destekçisi bir grubun daha serbest bırakılacağını açıkladı

Taliban üyeleri serbest bırakılıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Pakistan hükümeti ve Taliban arasındaki barış görüşmeleri devam ediyor. Müzakereler kapsamında iyi niyet göstergesi olarak sebest bırakılan 19 Taliban üyesinin ardından bir grup Taliban üyesinin de yine serbest bırakılacağı açıklandı. Cumartesi günü Taliban ve hükümetin barış görüşmeleri için belirlediği heyetler bir araya geldi. İçişleri Bakanı Nisar Ali Han’ın yönetimindeki görüşme İslamabad’daki Pencap Evi’nde gerçekleştirildi. Nisar Ali Han, toplantı sonrasında yaptığı basın açıklamasında 12-13 tutuklu Taliban destekçisinin daha serbest bırakılacağını söyledi.

Taliban’ın barış görüşmeleri için belirlediği heyetin başkanı Mevlana Samiul Hak, Taliban ve hükümet arasındaki görüşmelerin ortak güven atmosferinde başladığını belirtti. Hak, bir sonraki görüşmenin 2-3 gün içerisinde gerçekleştirileceğini belirtti.

Taliban’ın barış görüşmeleri için belirlediği heyetten bir diğer isim Prof. İbrahim ise, pozitif bir atmosferde gerçekleşen görüşmelerin sonuçlarının önümüzdeki günlerde netleşeceğini belirtti. İbrahim, önümüzdeki günlerde tutuklu-esir değişimi sürecinin de başlayacağını ifade etti. Ayrıca, barış bölgesi oluşturulması konusunda ilerleme kaydedildiğini vurgulayan İbrahim, çatışmaya girmemiş tutuklu Taliban destekçilerinin salıverilmesi ve barış bölgesi oluşturulması taleplerinin, direkt görüşmelerde hükümete iletildiğinin altını çizdi.

Pakistan Hükümeti, 3 Nisan Perşembe günü, 19 çatışmaya girmemiş tutuklu Taliban destekçisinin serbest bırakıldığını duyurmuştu. Cuma günü ise Taliban, daha önce ilan edilen bir ay süreli ateşkesin 10 Nisan’a kadar uzatıldığını duyurdu. Ancak Taliban sözcüsü Şehidullah Şehid, serbest bırakılan 19 kişinin daha önce İçişleri Bakanlığı’na sunulan 300 kişilik çatışmaya girmemiş tutuklu Taliban destekçisi listesinde bulunmadığını açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2014, 09:45
banner53
YORUM EKLE

banner39