banner15

Taliban ve ABD Katar'da müzakere masasına oturdu

ABD'nin Afganistan Özel Temsilcisi görevine geçen ay yeni başlayan Zalmay Halilzad'ın Katar'da Taliban temsilcileriyle bir araya geldiği iddia edildi

Taliban ve ABD Katar'da müzakere masasına oturdu

Amerikan Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, ABD'nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad'ın 12/10/2018 tarihinde Katar'ın başkenti Doha'da Taliban temsilcileriyle biraraya geldiğini yazdı.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapmazken, 4 ay içinde Taliban ile iki kez görüşme olduğu öne sürülüyor.

Afganistan Özel Temsilciliği görevine geçen ay getirilen Zalmay Halilzad, 4-14 Ekim tarihlerini kapsayan Afganistan, Pakistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Katar ve Suudi Arabistan turuna çıkmıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Halilzad'ın ziyaretlerini, "Özel Temsilci Halilzad'ın misyonu, ABD'nin Taliban'ı müzakere masasına getirme çabalarını koordine etmek ve yönlendirmektir." ifadesiyle özetlemişti.

Açıklamada ayrıca, Zalmay Halilzad'ın "özel temsilci" olduktan sonraki ilk görevi olan bu ziyaretin, ABD'nin Taliban konusundaki yaklaşımını ve Afgan hükümetiyle çalışma isteğini yansıttığı belirtilmişti.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2018, 15:08
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48