banner39

Taliban'dan ateşkes ilanı gelmedi

Pakistan ve Taliban arasında bir tarafta barış müzakereleri, diğer yanda ise karşılıklı saldırılar sürüyor. Her iki taraf da atşekes ilanın karşı taraftan gelmesini istiyor

Ortadoğu 17.02.2014, 09:45 17.02.2014, 11:19
Taliban'dan ateşkes ilanı gelmedi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Taliban'ın üst düzey liderleri, Pakistan hükümetinin acil ateşkes talebi nedeniyle toplandı. Kuzey Veziristan’da bilinmeyen bir bölgede iki gün süren 10 kişilik Şura toplantısı sonrasında ise açık bir ateşkes bildirisi yayınlanmadı. Taliban yönetimi, hükümet ciddi olduğunu gösterdiğinde, ateşkesin ilan edileceğini duyurdu. Açıklama, Taliban’ın barış görüşmeleri için belirlediği heyetin sözcüsü Yusuf Şah'tan geldi. Yusuf Şah, Taliban’a yönelik farklı şehirlerde sürdürülen operasyonların durdurulmasının ardından ateşkes ilanı gelebileceğin ide söyledi.

Geçtiğimiz hafta Perşembe günü Karaçi’de bir polis otobüsüne düzenlenen saldırı sonrasında 13 polisin hayatını kaybetmesi ve 57’sinin yaralanması görüşmelerin seyrini değiştirmişti. Taliban saldırıyı üstlenerek, kendilerine yönelik süren operasyonlara bir tepki olarak bu saldırının gerçekleştirildiği açıklamıştı.
Taliban’ın üst düzey liderlerinden Ömer Halid Horasani’nin sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, 2010 Haziran ayında kaçırdıkları 23 sınır güvenliği personelinin, hükümetin Taliban mahkumlarına yönelik uygulamaları ve düzenlenen operasyonlarda öldürülen Taliban üyelerinin intikamı olarak öldürüldükleri de duyurulmuştu.

Pazar günü, Başbakan Navaz Şerif, İçişleri Bakanı Nisar Ali Han ve barış görüşmeleri için hükümet tarafından belirlenen heyetin genel koordinatörü İrfan Sıddıki ile bir araya geldi. Toplantı sonrası Sıddıki, Başbakan Navaz Şerif’in, Taliban’ın son saldırısı sonrasında barış görüşmelerini yeniden rayına sokabilecek tek şeyin Taliban yönetimi tarafından ilan edilecek koşulsuz ateşkes olduğunu söylediğini belirtti. Sıddıki, hükümetin, Taliban’dan “ciddiyet” beklediğini ve Taliban’ın kendi şemsiyesi altında kimsenin şiddete başvurmayacağını garanti etmesi gerektiğini söyledi.

Bu arada ülkede 30 dini parti ve grup lideri bir araya gelerek, barış görüşmelerinin olumsuz sonuçlanması durumunda Taliban’a askeri operasyon düzenlenmesine karşı olduklarını açıkladı. İslam Uleması Cemaati liderlerinden Taliban müzakere heyeti üyesi Samiul Hak, yeni bir askeri operasyonun ülkeyi yeni bir yıkıma götüreceğini savundu.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?