banner39

Taliban'ın yeni liderine biat sorunu

Taliban lideri Molla Ömer'in ölümünün resmen ilanının ardından yeni lider konusunda grup içinde farklı görüşler olması yeni lider için yeniden toplanılmasını gündeme getirdi

Ortadoğu 01.08.2015, 13:55 01.08.2015, 15:54
Taliban'ın yeni liderine biat sorunu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İki sene önce öldüğü duyurulan Molla Ömer’in yerine geçen Ahtar Muhammed Mansur’un Taliban hareketi içinde iç muhalefetle karşılaştığı bildirildi.

“Ozodlik” radyosunun haberine göre, vefat eden Molla Ömer’e yakın olan militanlardan biri yeni lidere herkesin sahip çıkmadığını açıkladı.

Daha önceleri Molla Ömer’in yardımcısı olan Ahtar Muhammed Mansur, 1996-2001 Taliban hükümetinin Hava Ulaştırmacılığı Bakanı olarak görev yaptı. Taliban hükümetinin Kandahar eyaleti valisi Muhammed Hasan Rahmani “Free Afganistan” Radyosuna yeni lider Mansur’un Taliban komutanlarının azınlığı tarafından seçildiğini söyledi. Ona göre, Mansur’un liderliğine Molla Abdul Abdurrazık ve Kayyim Zakir gibi önemli komutanlar karşı çıktılar.

Rahmani ve ona bağlı üyeler Molla Ömer’in 23 yaşındaki oğlu Mevlana Yakub’un Taliban lideri olmasını arzu ediyor.

Taliban temsilci Zabihullah Mücahid 29 Temmuz'da yaptığı basın açıklamasında Molla Ömer’in hastalıktan öldüğünü duyurmuştu.

Daha sonra Ahtar Muhammed Mansur’un Taliban'ın yeni lideri olduğu bildirildi.

MANSUR'DAN BİRLİK ÇAĞRISI

Bu arada Taliban'ın yeni lideri Mansur, yaptığı ilk açıklamada örgütü birlik ve beraberliğe çağırdı. Mansur, kendi aralarındaki ihtilafların sadece düşmanlarını sevindireceğini belirterek, ihtilafın bir an önce sonlanması çağrısı yaptı.

Mansur "Amacımız ve sloganımız İslam ve şeriat gelene kadar devam edecektir" dedi.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?