Taliban'la direkt müzakereler yakında başlıyor

Pakistan hükümeti ve Taliban arasında yürütülecek direkt barış müzakerelerinin yakında başlaması bekleniyor, müzakereleri gerçekleştirecek heyetlerin büyük oranda belirlendiği açıklandı

Taliban'la direkt müzakereler yakında başlıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Pakistan Hükümeti ve Taliban'ın direkt olarak gerçekleştireceği barış müzakerelerinin yakında başlayacağı belirtildi. Yüzyüze müzakere yapacak heyetlerin büyük oranda belirlendiği ve yakında basına duyurulacağı ifade ediliyor. 

Taliban’la barış görüşmeleri için yeni oluşturulacak heyette yer alan isimlerin belirlendiği hükümet yetkilileri tarafından doğrulandı. Ancak heyetteki isimlere dair henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Dün, Paskistan İçişleri Bakanı Nisar Ali Han ve Taliban’ın barış görüşmeleri heyeti için belirlediği heyetin başkanı Mevlana Samiul Hak bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda geleceğe dair stratejiler ele alınırken, barış görüşmelerindeki yeni bir ertelemenin süreci sabotaj etmek isteyenlere yarayacağı konusunda mutabık olunduğu belirtildi.

Toplantı sonrası, Taliban’ın barış görüşmeleri için belirlediği heyetin, Perşembe günü, Kuzey Veziristan’a gideceği ifade edildi. Hükümetin tahsis ettiği helikopterle Kuzey Veziristan’a gidecek heyetin, Taliban yönetimi ile görüşerek, yeni belirlenen hükümet heyetinin Taliban’la başlayacağı yüz yüze görüşmelerin yeri ve zamanının netleştirileceği belirtildi.

Dün, Ravalpindi’de Pakistan Ordusu’nun üst düzey komutanları Genel Kurmay Başkanı Rahil Şerif yönetiminde özel bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantı sonrasında yayınlanan bildiride, Silahlı Kuvvetlerin hükümetin belirlediği siyasal parametrelerin kapsamlı stratejisi altında terörizmle mücadelesini sürdürmeye kararlı olduğu belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2014, 10:11
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Defne Kahraman
Defne Kahraman - 7 yıl Önce

Pakistan’da barışa ulaşılamamasının ana nedeni Taliban! Masum sivilleri öldürdükçe, intihar saldırılarına devam ettikçe, ülkenin ekonomik gelişmesini ve siyasi istikrarını sarsmaya devam ettikçe Taliban’la barış görüşmeleri bir yere varamayacak. Herşeyden önce Taliban müslümanları öldürmeyi bırakmalı ve çözümün bir parçacı olmalı. İnşallah bu seferinde Taliban samimi olduğunu belirtir.

Defne Kahraman
Defne Kahraman - 7 yıl Önce

Taliban masum insanları öldürmeye devam ettikçe kaybeden Pakistan, Afganistan ve bu bölgedeki müslümanlar olacak. İnşallah Taliban, PKK, Moro Ulusal Kurtuluş Cephesi ve diğer silah bırakan örgütlerden bir ders alır. Yoksa insanları öldürmekle, her an kan dökmekle kimse bir yere gelemez.

defne kahraman
defne kahraman - 7 yıl Önce

Bizler 40,000 yurttaşımızı ve şehitlerimizi kaybettiğimiz için terörün ne demek olduğunu en iyi bilenlerdeniz. Allah ülkemizi ve tüm müslümanları Taliban, El Kaide, IŞİD, ve Şebab gibi örgütlerin saldırı ve zulümlerinden korusun.....

banner39