banner39

Taliban'la görüşmeler olumlu ilerliyor

Pakistan hükümeti ile Taliban arasında devam eden barış görüşmelerinin olumlu şekilde ilerlediği ve umut verici olduğu belirtildi

Ortadoğu 11.02.2014, 15:24 11.02.2014, 15:24
Taliban'la görüşmeler olumlu ilerliyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Pakistan hükümeti ile Taliban arasında devam eden müzakerelerin olumlu yönde ilerlediği ifade ediliyor. Görüşmeleri Taliban adına Şura Heyeti sürdürüyor. Müzakerelerin ilk başlarında çeşitli anlaşmazlıklar meydana gelmişti ancak bunlar giderildikten sonra başlayan görüşmeler devam ediyor.

Pakistan hükümeti yetkilileri görüşmelerden umutlu olduklarını ifade ediyorlar. Taliban dün görüşmelerin devam etmesi ve başarıya ulaşması için Pakistan hükümetine 15 maddelik bir şartname sunmuştu.

Bu şartlar içerisinden öne çıkan üç madde şu şekilde; Pakistan Şeriat Kanunlarını kabul edecek, tutuklu bulunan Taliban mensupları serbest bırakılacak ve Amerika'nın dron saldırıları tamamen durdurulacak.

Pakistan hükümeti tarafından Taliban'ın şartlarıyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı ancak görüşmelerin olumlu ve umut verici şekilde ilerlediği belirtildi.

MEHSUD AŞİRETİ ÜYELERİ EVLERİNE DÖNMEK İSTİYOR

Pakistan'da 2009 yılında Güney Veziristan'a düzenlenen geniş çaplı askeri operasyon sonrasında evlerini terk etmek zorunda kalan öldürülen Pakistan Talibanı liderlerinden Hakimullah Mehsud'un aşiretinin üyeleri, yeniden doğup büyüdükleri yerlerde yaşamak istiyor.

Başkent İslamabad'daki Basın Kulübü önünde süresiz eylem başlatan bazı aşiret mensupları, operasyon sonrasında terk etmek zorunda kaldıkları Afganistan sınırındaki Güney Veziristan'a geri dönmelerine izin verilmesini talep ediyor. 

Pakistan Talibanı'nın saldırılarının yüzde 80'nin bu bölgeden gelen militanlar tarafından kaynaklandığının tespit edilmesinin üzerine 2009'da önce hava akınları başlatılmıştı. 17 Ekim 2009 günü başlayan kara operasyonu öncesi bu hava saldırılarında amaç, kara operasyonunda olabilecek direnişi zayıflatmaktı. Operasyonlar sırasında binlerce kişi ülkenin dört bir yanına dağılmak zorunda kaldı.

Göç edenlerin çoğunu Pakistan Talibanı'nın ana unsuru olan Mehsud aşiretinin üyeleri oluştururken, operasyonun ardından bölge Taliban üyelerinden büyük oranda arındırıldı ancak sivillerin büyük çoğunluğu geride bıraktıkları köylerine dönemedi.

Pakistan'daki eğitim sistemine göre, aşiret bölgelerinden diğer yerlere göç edenler için okullarda belli sayıda kontenjan ayrıldı ancak bu kontenjanların 2009 göçü sonrası yetersiz kalması nedeniyle birçok ilk ve ortaöğretim öğrencisi eğitimini yarıda bırakmak zorunda kaldı.

Aşiretler bölgesinin ilk siyasi partisi "Birleşik Aşiretler Partisi" Genel Başkan Yardımcısı Habib Nur Orakzai, aşiretler bölgesindeki halkın operasyon dönemimde zor zamanlar geçirdiğini belirtti. Orakzai, başlatılan eylem hakkında konuşurken, "Artık bu operasyonlara son verilsin. Bu aşiret kavmi, Pakistan'ın 1947 yılında kuruluşunda anahtar rolünü oynamıştı. İnsanlar bugün evlerine dönebilmek için buradalar. Burada seslerini duyurmaya çalışıyorlar ama kimse ilgilenmiyor" diye konuştu.

 

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?