Taliban'la müzakereler 48 saat içinde başlayabilir

Pakistan hükümeti ile Taliban arasında yürütülecek yüzyüze barış müzakereleri için tarafların 48 saat içerisinde bir araya gelebilecekleri açıklandı

Taliban'la müzakereler 48 saat içinde başlayabilir

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Taliban yönetimi ve Pakistan hükümetinin barış görüşmeleri için belirlediği heyetin görüşme yerinin 48 saat içinde açıklanacağı belirtildi.

Taliban’ın barış görüşmeleri için belirlediği heyetin başkanı Mevlana Samiul Hak, hükümetin belirlediği müzakere heyetiyle Taliban liderlerinin görüşmesinin Cuma günü yapılabileceğini açıkladı. Samiul Hak, hükümet heyetinin kendileriyle birlikte Veziristan’a bir ziyarette bulunmasını umut ettiklerini belirtti. Ancak Taliban heyetinin devlet binaları içinde barış görüşmeleri için masaya oturmak istemediğini söyleyen Samiul Hak, hükümet heyetinin de Veziristan’a gitmeye yanaşmadığını ifade etti. Ayrıca Hak, Savunma Pakistan Bakanı Havace Asif’in, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif ve İçişleri Bakanı Nisar Ali Han tarafından yürütülen diyalog süresince sessiz kalması gerektiğini vurguladı.

Pakistan hükümeti, Taliban’la yüz yüze müzakerelerle sürdürülecek barış görüşmeleri için son stratejisini tamamladı. Dün, İçişleri Bakanı Nisar Ali Han, hükümetin barış görüşmeleri heyeti ile bir araya geldi. Yetkililer tarafından, görüşme yerinin 48 saat içinde belirlenebileceği ifade edildi. Hükümetin barış görüşmelerini Bannu Havaalanı’nda gerçekleştirmek istediği ancak Taliban yönetiminin Kuzey Veziristan’da ısrar ettiği belirtiliyor. Yetkililer, Taliban’ın şiddete yönelen gruplarla arasına mesafe koyma konusunda söz verdiğini ifade ederken, ayrıca Taliban’ın da bu grupları belirlemeye çalıştığı ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2014, 12:23
banner53
YORUM EKLE

banner39