banner39

Taliban'la Pakistan hükümeti bir araya geldi

Barış müzakerelerine verilen kısa aranın ardından Pakistan hükümeti ile Taliban yeniden müzakere masasında. Taraflar İslamabad'da bir araya geldi

Ortadoğu 23.04.2014, 14:07 23.04.2014, 14:29
Taliban'la Pakistan hükümeti bir araya geldi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Pakistan hükümeti ile Taliban arasında başlayan barış müzakereleri devam ediyor. Taraflar bugün başkent İslamabad'da bir araya geliyor. Bu görüşme Taliban'ın ateşkesi bitirmesinin ardından yapılan ilk görüşme olma özelliğini taşıyor.

Toplantı gündeminde Taliban'ın bitirdiğini duyurduğu ateşkesin uzatılması, silahlı çatışmaya katılmamış tutuklu Taliban üyelerinin serbest bırakılması ve taraflar arasında barış bölgesi oluşturulması bulunuyor.

Toplantı Pakistan İçişleri Bakanı Nisar Ali Han'ın yaptığı çağrının ardından gerçekleşti. Nisar Ali Han Taliban ve hükümetin belirlediği barış görüşmeleri heyetlerini ortak toplantıya çağırmıştı. İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, toplantıda, barış görüşmeleri sürecinin değerlendirileceği ve ileriye yönelik atılacak adımlar için bir taslak belirleneceği belirtilmişti.

Toplantıyla ilgili açıklama yapan bir yetkili, bugün gerçekleştirilecek toplantıda, şimdiye kadar müzakere sürecinde atılan adımların ve sağlanan ilerlemenin değerlendirileceğini ve ileriye yönelik kararlar alınacağını söyledi.

Bir diğer yetkili de, Taliban'ın sadece ateşkesi uzatmakla kalmaması gerektiğini, 19 tutuklu Taliban üyesinin serbest bırakılmasına karşılık olarak da olumlu adımlar atması gerektiğini söyledi.

"MÜZAKERELERDE TIKANMA YOK"

Toplantı öncesi basın mensuplarına açıklama yapan Taliban müzakere heyeti başkanı Mevlana Samiul Hak, müzakerelerde herhangi bir tıkanma yok, müzakereler diyalog üzerinden ilerliyor dedi. Müzakerelere verilen araların farklı nedenlerden kaynaklandığını dile getiren Samiul Hak tarafların müzakereleri devam ettirme niyetinde olduğunu söyledi.

Toplantıdan önce, İçişleri Bakanı Nisar Ali Han Pakistan Başbakanı Navaz Şerif'le kısa bir görüşme yaptı ve müzakerelerle ilgili bilgi verdi.

Pakistan hükümeti ile Taliban arasında Şubat ayında başlayan barış müzakereleri aksayarak da olsa devam ediyor. Taliban müzakereler başladıktan sonra, 1 Mart gününde 30 günlük ateşkes ilan etmişti. Taliban'ın ateşkes ilan etmesi Pakistan hükümeti tarafından olumlu olarak karşılandı. Taliban karşılık olarak, tutuklu Taliban üyelerinin serbest bırakılmasını talep ediyordu.

Pakistan hükümeti 19 tutuklu Taliban üyesinin serbest bırakılmasına karar verdi. Ancak Taliban daha yüzlerce üyesinin haksız yere tutuklu olduğunu savunuyor. Taliban 30 gün olarak ilan ettiği ateşkesi 1 Nisan'da 10 gün daha uzatacağını duyurmuştu. Daha sonra 40 gün süren ateşkes sürecinin sona erdiği duyuruldu. Pakistan hükümeti Taliban'ın ateşkesi tekrardan uzatmasını istiyor. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?