banner15

TAP inşaatı resmen başladı

Trans-Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TAP) inşatının resmi açılış töreni gerçekleştirildi. Törene katılan Yunanistan Başbakanı Cipras, TAP'ın dünyadaki en önemli projelerden biri olduğunu söyledi.

TAP inşaatı resmen başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Trans-Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TAP) inşaatının resmi açılış töreni, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve proje ortağı ülkelerden üst düzey yetkililerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Yunanistan'ın Selanik kentinde gerçekleşen törende konuşan Çipras, TAP'ın dünyadaki en önemli projelerden biri olduğuna işaret etti.

TAP'ın jeo-stratejik anlamda bir refah ve işbirliği köprüsü olarak hizmet edeceğini belirten Çipras, TAP'ın inşaatının Yunanistan'ın, kreditörleriyle anlaşmaya yakın olduğu bir döneme denk geldiğine dikkati çekti.

Çipras, Yunanistan'ın artık istikrarsızlık ve belirsizlikleri geride bırakarak yeni bir döneme girdiğini ifade ederek, "Bütün göstergeler Yunanistan'ın 2016'nın ikinci yarısında büyümeye geçeceğine işaret ediyor. Bugün TAP projesinin açılışı, yeni döneme geçişin işareti." diye konuştu.

Çipras ayrıca, TAP projesinin ülkede 8 bin kişilik istihdam imkanı yaratacağı bilgisini paylaştı.

"TAP BİR DÖNÜM NOKTASI"

Avrupa Komisyonu Enerjiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic de TAP ve TANAP'ın inşasının büyük bir çabanın ürünü olduğunu belirterek, "Böylece, güney gaz koridorunun hayata geçmesinin bir dönüm noktası olacağını söylemekten büyük bir memnuniyet duyuyorum." ifadelerini kullandı.

Projede gaz akışının 2020'de gerçekleşmesini beklediklerini söyleyen Sefcovic, bunun bir son olmayacağını ve 10 milyar metreküplük kapasitenin ileride artırılabileceğini aktardı.

Sefcovic, enerji çeşitliliğinin, enerji tedarik güvenliği için önemli bir ayak olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Güney gaz koridorunu genişletmeye yönelik ilgimizin Hazar ve muhtemelen Orta Asya bölgelerinden gelecek gazı da içerecek şekilde olacağını şimdiden teyit edebilirim. Geçen yıl mayıs ayında Türkmenistan, Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye ile imzaladığımız Aşkabat bildirisini hatırlamak önemli."

ABD Uluslararası Enerji İlişkileri Özel Temsilcisi Amos Hochstein ise TAP'ın güney gaz koridorunun önemli bir parçası olduğunun altını çizerek, ABD'nin proje başlangıcından beri süren desteğinin devam edeceğini vurguladı.

SEMBOLİK BORU HATTINA İMZA

Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili, Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Yakup Eyyubov, Arnavutluk Başbakan Yardımcısı Niko Peleshi ve Enerji Bakanı Damian Gjiknuri, İtalya Ekonomik Kalkınma Bakanı Carlo Calenda, Bulgaristan Başbakan Yardımcısı Tomislav Donchev ve Enerji Bakanı Temenuzhka Petkova ile İsviçre Enerji Bakanı Walter Steinmann da katıldığı törende, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak da bir konuşma yaptı.

Törende ayrıca, Sefcovic ve Hochstein'ın yanı sıra TAP Genel Müdürü Ian Bradshaw, SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev, BP CEO'su Bob Dudley ve diğer ortak şirketlerin yetkilileri de hazır bulundu.

Konuşmaların ardından devlet yetkilileri sembolik bir boru üzerine imza attı.

45 MİLYAR DOLARLIK PROJENİN AÇILIŞI

Toplam 878 kilometre uzunluğunda olacak TAP'ın 2020 yılına kadar tamamlanması planlanıyor. Yunanistan'ın Türkiye ile sınır noktası İpsala'dan başlayacak TAP, Arnavutluk ve Adriyatik Denizi'nden geçerek İtalya'nın güneyine ulaşacak.

BP, SOCAR, Snam, Fluxys, Enagas ve Axpo'nun ortaklığıyla gerçekleştirilecek TAP, yaklaşık 45 milyar dolar değerindeki Güney Gaz Koridoru projesinin Avrupa ayağı konumunda bulunuyor.

Projenin yapımı, Yunan ve İtalyan şirketten oluşan bir konsorsiyum tarafından üstlenildi.

 

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2016, 19:19
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48