banner15

Tarık Haşimi: Irak'ta sünni olmak suç olmuştu

Tarık Haşimi, Musul'da yaşananların tamamen Maliki'nin politikalarının eseri olduğunu savunarak, Irak'ta sünni olmanın neredeyse suç haline geldiğini söyledi

Tarık Haşimi: Irak'ta sünni olmak suç olmuştu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak Eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi, Musul'da yaşananlarla ilgili yaptığı değerlendirmelerde, mevcut Başbakan Nuri El Maliki'yi sorumlu tuttu.

Haşimi, Nuri El Maliki'nin Irak'ta Sünnilere karşı ayrımcı politikalar izlediğini bunun sonucunda son yaşanan olaylara zemin hazırlandığını ifade etti.

Uzun süredir Türkiye'de yaşayan Irak'lı Sünni lider Tarık Haşimi A Haber'e yaptığı açıklamalarda şunları söyledi:

IŞİD'in uygulamaları şüphe yaratıyor. Esad ile ilişkileri olduğu konusunda düzenli ve sürekli istihbarat geliyor. Bana gelen bilgilere göre IŞİD hiçbir zaman Esad'ın ordusuna karşı savaşmadı. Sadece diğer Suriyeli muhalif gruplarla çatıştı.

Maliki'yi uyardım, yıllar önce... Ama devam etti... Bu politikayı sürdürürsen Irak her geçen gün batağa saplanır. Buna dikkat et dedim... Ama beni dinlemedi. Olanlar Maliki'nin adaletsizliğinin sonucu... Eğer halkına ayrımcılık yaparsan, adil davranmazsan insanlar buna bir süre sessiz kalır, belki yıllarca sessiz kalır ama sonsuza kadar sabretmez. Öyle bir zaman gelir ki Nuri El Maliki bunun bedelini öder. Irak halkına özellikle de Sünnilere kötü davrandı.. Irak'ta Sünniler doğrudan doğruya adaletsizliğe ve baskıya maruz kaldı. Öyle bir an geldi ki insanlar demokrasiye inançlarını kaybetti. Siyasete ve uluslararası topluma inancı kalmadı. Maliki, halkın yaşadığı trajediye sessiz kaldı.

Kadınlarımıza tecavüz ettiler. Yaşlıları hapse attılar. Siyasi liderlerimiz kaçırıldı, sürgüne gönderdi. Irak'ta Sünni olmak başlı başına suçlu olmak haline geldi.

ARABULUCULUK İSTEDİLER

Dün Musul'dan bir mesaj aldım Türkiye Cumhuriyeti ile aralarında arabuluculuk yapmamı istiyorlardı ama bunun bir parçası olmayı reddettim sadece bir şartla yaparım dedim öncelikle konsolosu ve tır şoförlerini serbest bırakın dedim ancak o durumda Türkiye'ye bir mesaj iletirim dedim yoksa bir mesaj iletmeyeceğimi söyledim.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2014, 15:26
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48