banner39

Tarık Ramazan: Arap baharı bir tuzaktı

Tarık Ramazan, Arap baharının 2003'te Bush tarafından ortaya atılan demokratikleştirme adı altındaki istikrarsızlaştırma hareketinin devamı olduğunu söyledi

Ortadoğu 09.09.2013, 11:28 09.09.2013, 12:58
Tarık Ramazan: Arap baharı bir tuzaktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan)'nın kurucusu Hasan El Benna'nın torunlarından Tarık Ramazan, Arap baharı fikrinin temellerinin aslında 2003'te atıldığını savunarak bunun bir tuzak olduğunu söyledi.

Haberturk Gazetesi'nden Kübra Par'a konuşan Tarık Ramazan, George W. Bush döneminde 2003 yılında başlayan demokratikleştirme adı altında bir proje olduğunu belirten Ramazan, bu söylemin aslında istikrarsızlaştırma olduğunu söyledi. Bunun üç yoldan yapıldığını kaydeden Ramazan, bu yolları şöyle sıraladı:

"Birincisi politik sistemi parçalayarak petrol doğalgaz kaynaklarını kontrol ediyorlar. Katar ve Suudi Arabistan'ı koruyorlar. İkincisi bölgeyi istikrarsızlaştırarak İsrail'i koruyorlar ve Batı şeria'nın işgalini kolaylaştırıyorlar. Filistinliler tüm süreç boyunca unutuldu. Üçüncüsü ise yeterince üzerinde duramadığımız ekonomik boyut. Bölgeyi siyasi olarak istikrarsızlaştırdıktan sonra IMF ve Dünya Bankası programlarını dayatıyorlar."

"İNSANLARI SOKAĞA DÖKMEK ZOR DEĞİL"

Ayaklanmalarda halkı yönlendirenlerin devlet kurumlarından geldiğinin çeşitli araştırma kuruluşları tarafından açıklandığını belirten Ramazan, Suriye'de bazı blogcuların da ABD hükümeti tarafından eğitildiğini söyledi. ABD'nin Mısır'da 30 Haziran öncesi 13 milyon insanı yönlendirdiğini itiraf ettiğini kaydeden Ramazan "İnsanları sokağa dökmek zor değil" ifadelerini kullandı.

İki yıl önce İhvan'a olanların bir tuzak olduğunu ve seçimlere katılmamaları yönünde uyarılarda bulunduğunu söyleyen Ramazan, Hamas örneğini hatırlattı. Batının seçimleri kazanması için Hamas'ı desteklediğini savunan Ramazan, "Hamas iktidara geldikten sonra da 'Bakın şu teröristlere' diye hedef gösterdi. Şeffaflık yetmez, kimin yönlendirdiğine de bakmak lazım" dedi.

İhvan'ın dedesi tarafından kurulduğunu söyleyen Ramazan en başından beri kuruma eleştirel yaklaştığını, çok hata yaptıklarını söyledi.

ESAD DA BABASI DA ABD'Yİ KARŞILARINA ALMADI

Suriye'de müdahale olacağından emin olmadığını ifade eden Ramazan, burada olanların da aslında Mısır ile bağlantılı olduğunu söyledi. AB-ABD ile Çin- Rusya arasında anlaşmamak üzere bir anlaşma yapıldığını savunan Ramazan şu ifadeleri kulandı:

"Son 40 yıldır ne Esad, ne de babası İsrail'e karşı hareket etmedi. Esad'lar onlar için mükemmel birer düşmandı; sözden kaçınmayan ama icraata gelince tamamen pasif. Sekiz ay boyunca Esad'a reform yapmasını tavsiye ettiler. Şu anda Suriye'de yaşadığımız aslında Mısır'da yaşananlarla bağlantılı. Fark ettiler ki, canını ortaya koyarak mücadele eden muhalifler aslında Suriye'deki Müslüman Kardeşler."

"ABD VE İSRAİL İÇİN İHVAN, HAMAS; HAMAS İSE DİRENİŞ DEMEK"

Ramazan, iktidara geldikten sonra da İhvan'ın çeşitli hatalar yaptığını, Mursi'nin darbeden önce ABD'nin kendileri savunacağını düşündüğünü ifade etti. Ramazan, sözlerini şöyle tamamladı:

"ABD hiçbir zaman İhvan'ı ve İslamcıları savunmadı, sadece kısa vadeli olarak onları kullandı. Onlar İsrail'in çıkarlarını gözetiyorlar. İsrail için İhvan demek, Hamas demek.  Hamas ise direniş demek. Onu ortadan kaldırmak için önce Mübarek'i, sonra da Sisi'yi desteklediler."

Yorumlar (1)
Ali 9 yıl önce
Evet mezkur şahsın konuyla ilgili(ARAP KIYAMI) ifadeleri dünya bülteniyle benzerlik gösteriyor. Seyit Hasan Nasr'dan beslenen biri ancak saçmalayabilir. Şaşılacak birşey yok. Konu uzun çok su götürür. Lakın isteseniz de istemeseniz de Arap Baharı İslamın gür sadasına dönüşecek olan sancılı süreçtir. Velev ki Akif Bey istemese de...
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?