banner15

Taş atan Filistinlilere 3 yıl hapis kararı çıktı

İsrail'de, taş atan Filistinlilere en az 3 yıl hapis cezası verilmesini öngören tasarı 17'ye karşı 57 oyla kabul etti

Taş atan Filistinlilere 3 yıl hapis kararı çıktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail meclisi Knesset'in, taş atma cezasının ağırlaştırılmasına ilişkin kanun tasarısının ikinci ve üçüncü okumasını da onayladığı açıklandı.

İsrail devlet radyosundan yapılan açıklamada, Knesset'in, kanun tasarısının yürürlüğe girmesi için gerekli üç okumadan ikinci ve üçüncüsüne de onay verdiği, söz konusu tasarının, taş atmaya en az 3 yıl hapis cezası verilmesini öngördüğü belirtildi.

Tasarının 51 kabul, 17 ret oyuyla 120 üyeli meclisten geçtiği ifade edildi. İsrail yasalarına göre, kanun tasarılarını onaylamak için oturuma katılanlardan çoğunluğun onay vermesi yeterli oluyor.

Ahrar Esirler ve İnsan Hakları Araştırma Merkezi Müdürü Fuad el-Hafeş ise taş atmaya en az 7 ay hapis cezası verilmesini gerektiren eski askeri kanunun değiştirilmesi için böyle bir adım atıldığını ifade etti.

Hafeş, söz konusu tasarının, Yahudi yerleşimcilerin güvenliğini sağlamayacağını, emniyetleri için Filistin topraklarını terketmeleri gerektiğini kaydetti.

Knesset'teki Ortak Arap Listesi üyesi Cemal Zehalika da "Yangın benzinle söndürülmez. Mevcut mevzuat, ateşe benzin dökmektir" dedi.

Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa'ya yönelik baskınları ve Yahudilerin ihlallerine tepki gösteren Filistinliler ile İsrail askerleri arasında bir süredir gerilim ve çatışmalar yaşanıyor. İsrailli sivil ve askerlerin ekim başından bu yana Filistinlilere yönelik saldırılarında 70'ten fazla kişi hayatını kaybetti.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2015, 16:39
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35